Yağlı güreşte temel hedef rakibin sırtını yere getirmektir. Klasik güreşte olduğu gibi puanlama sistemi yoktur. Sadece belli durumlarda rakibe üstünlük kurulduğu kabul edilir ve buna göre maç sonlandırılır. Kazanmak için sporcuların rakiplerini getirmesi gereken pozisyonlara dair detaylar şu şekildedir:

·         Tuş: Rakibin sırtüstü çevrilmesi ya da ayaktayken sırtüstü düşürülmesidir. Sırtın yere değmesi ile rakip tuş olur ve müsabakayı kaybeder.

·         Açık Düşürmek: Rakibin arkaya veya yana doğru düşmesidir. Burada rakibin sırtının yere gelmesi şartı aranmaz. Düşme durumunda düşen sporcu güreşi kaybeder.

·         Çivi Yukarı: Rakibin başının üstüne dikili konuma getirilmesidir. Rakibin pozisyonundan dolayı çivi yukarı olarak isimlendirilmiştir.

·         Tartarak Yenmek: Rakibin ayaklarının yerden kesilmesi ve bu şekilde en az 3 adım atılması durumunda güreş kazanılır.

·         Pes Etmek: Rakibin pes etmesi veya güreşten çekilmesi durumunda diğer sporcu oyunu kazanır.

Edirne Kırkpınar’da yapılan yağlı güreşleri kazanan kişi başpehlivan unvanını alır ve 1 yıl boyunca bu unvana sahip olur. Eğer bir güreşçi, 3 yıl arka arkaya başpehlivan olursa altın kemerin de sahibi olur.

Bel Esnetme Hareketleri Bel Esnetme Hareketleri

Yağlı Güreşte Kırmızı Kurdele Ne Anlama Gelir?

2024 Yağlı Güreş Takvimi2 (1)

Yağlı güreşte kırmızı kurdele, farklı amaçlarla kullanılır. En yaygın kullanım nedeni, yapımı tamamlanan bir kispetin üzerine veya bacak kısmına kırmızı kurdele konulmasıdır. Buradaki kırmızı kurdele, kispetin yeni olduğunu ve daha önce kullanılmadığını gösterir. Böylece kullanıcısına gönderilir ve kullanacak olan pehlivan da ilk defa bu kispeti kendisinin kullanacağını bilir.

Yağlı güreşte kırmızı ile ilgili bir diğer konu ise kırmızı dipli mumdur. Kırmızı dipli mum, normal mumların diplerinin kırmızıya boyanmış şeklidir. Bu mum, kitle iletişim araçlarının olmadığı geçmiş dönemlerde, yağlı güreş organizasyonunun düzenlenmesi için pehlivanlara, şehirlere ve köylere gönderilirdi. Böylece güreşlerin yapılacağı duyurulmuş olunurdu.

Kırkpınar ağası tarafından kırmızı dipli mum, pehlivanlara da gönderilir ve güreşlere davet bu şekilde yapılırdı. Daveti alan güreşçiler Mart ayından itibaren müsabakalara katılacaklarını bilir ve hazırlıklarını da buna göre yapardır.

Yağlı Güreşlerde Yaş Sınırı Var Mı?

Yağlı güreşlerde yaş sınırı vardır. Yağlı güreş müsabakalarına katılmak için sporcuların 11 yaşını doldurmaları gerekir. Daha küçük yaştakiler müsabakalara kabul edilmemektedir. Ayrıca yaş ile birlikte kiloya da bakılır. Yani buradaki temel kriter sadece yaş değildir. Aynı zamanda kilo da dikkate alınır.

Üst yaş sınırı ise 45’tir. Ancak bununla ilgili bazı istisnai durumlar vardır. Bunlara dair detaylar ise aşağıdaki gibidir:

·         İlk 16’ya kalan sporcular, 45 yaşını geçseler dahi bir sonraki yıl müsabakalara katılabilir.

·         Bir veya daha fazla altın kemer kazanan sporcularda yaş sınırı aranmaz. Bu sporcular, istemeleri halinde yaşlarına bakılmaksızın yağlı güreşlere katılabilir.

Yağlı Güreşte Kaç Boy Var?

Yağlı güreşte toplam 14 boy vardır. Bunlar şu şekildedir:

1.       Minik bir boy

2.       Minik iki boy

3.       Teşvik bir boy

4.       Teşvik iki boy

5.       Tozkoparan boyu

6.       Ayak boyu

7.       Deste küçük boy

8.       Deste orta boy

9.       Deste büyük boy

10.   Küçük orta küçük boy

11.   Küçük orta büyük boy

12.   Büyük orta

13.   Başaltı

14.   Baş

Buradaki boylar, sporcuların yaşlarına ve kilolarına uygun grupta güreşmelerini sağlar.