Vücutta Yağ Yakımı Nasıl Başlar?

Yağ yakımı, vücudun normal işleyiş sürecindeki aşamalardan biridir. İnsan vücudu, besinlerle elde ettiği enerjiyi (kaloriyi), vücudun faaliyetlerinde kullanır. Alınan kalori, harcanan kaloriden fazla olduğunda ise fazla kaloriyi yağ olarak depolar. Yağlar, ilerleyen dönemlerde ihtiyaç olması halinde kullanılacak enerji depolarıdır.

Kalori alımı, harcanandan fazla olmaya devam ederse depolanan yağ miktarı da hızlı bir şekilde artacak ve vücudun genel görünümünü bozacaktır. Peki, yağ yakımı nasıl başlar?

Alınan kalori, harcanan kaloriden az olduğunda, bu açık vücut tarafından karşılanır. Vücut, daha önce depolamış olduğu yağları yakmaya başlar. Yağ asitleri yakılarak kalori elde edilir. Böylece vücudun ihtiyacı olduğu enerji karşılanır. Yağ yakılması ile birlikte karbondioksit ve su da oluşur. Karbondioksit nefes ile dışarı verilirken, oluşan su ise idrarla dışarı atılır.

Yağ yakımı, enerji ihtiyacının tamamını karşılamaz. Eğer dışarıdan hiç besin gelmezse bu defa yağlarla birlikte kas, sinir ve beyin hücrelerinin çalışması için kullanılan glikozu da yakar. Glikozun enerji için kullanılması, kas kaybına yol açar. Bundan dolayı yağ yakımı sürecinde kişilerin veya sporcuların enerji ihtiyacının bir kısmını karşılamak için karbonhidrat alması gerekir.

Yağlı Güreş Kuralları Yağlı Güreş Kuralları

Vücuttaki Yağları En Hızlı Ne Yakar?

Yağ Yakımı Nasıl Olur (3) (1)

Yağ yakmanın temelinde, alınan kalorinin harcanan kaloriden az olması vardır. Bu durum sağlandığında, hızlı bir şekilde yağ yakımı gerçekleşecektir. Kalori açığı ne kadar fazla olursa bu süreç o kadar hızlı olur. Ancak tamamen besin almayı kesmenin kas kaybı ile sonuçlanacağı unutulmamalıdır.

Yağ yakmayı hızlandırmak için kullanılacak bazı yöntemler de vardır. Bunlardan öne çıkanlar aşağıdaki gibidir:

·         Kısa aralıklı ve yüksek yoğunluk antrenmanlar, yüksek kalori kullanılmasını gerektirirken, aynı zamanda metabolizmayı da hızlandırır.

·         Koşu, yüzme ve bisiklete binme gibi kardiyo egzersizleri, yağ yakmayı hızlandırmak için kullanılacak en etkili yöntemlerden biridir.

·         Egzersiz yoğunluğu artırılırken, düşük kalorili diyetler uygulanmalıdır. Protein ağırlık olan bu diyetlerde, karbonhidrat ve sağlıklı yağlar da bulunmalıdır.

·         Yakılan yağların atılmasını hızlandırmak için bol su içilmelidir.

·         Uyku düzeni sağlıklı hale getirilmeli, günlük en az 7-8 saat uyunmalıdır.

·         Stres yönetimi yapılmalı ve stresten olabildiğince uzak durulmalıdır.

Bu hususlara dikkat edildiğinde süreç daha hızlı olacak ve insanlar yağlarından çok daha hızlı bir şekilde kurtulacaktır. Ayrıca bu süreçte yağ yakmayı olumlu etkileyen besinler de kararında tüketilmelidir. O besinlerden bazıları aşağıdaki gibidir:

·         Avokado

·         Baklagiller

·         Balık

·         Elma

·         Et

·         Fındık

·         Fıstık

·         Kahve

·         Kırmızı acı biber

·         Kuruyemişler

·         Süt ürünleri

·         Tarçın

·         Tavuk

·         Yeşil çay

·         Yumurta

·         Zencefil

·         Zeytinyağı

En Etkili Yağ Yakımı Nasıl Olur?Yağ Yakımı Nasıl Olur (1) (1)

Yağ yakmak, kalori açığı oluşturmayı gerektirir. Kalori açığı oluşturarak vücuttaki yağlarda kurtulmak ve fit bir vücuda sahip olmak mümkündür. Ancak elde edilecek sonucun etkili ve kalıcı olması için kalori açığı oluşturmaya ek olarak farklı yöntemlerin de kullanılması gerekir.

Kalıcı sonuçlar için yağlardan kurtulma sürecini zamana yaymak gerekir. Zamana yayılmış olan plan ve program, kalıcı sonuçlar verecek ve yakılan yağlar daha sonradan geri alınmayacaktır. Hem diyetin hem de egzersiz programının sadece yağlar yakılana kadar değil, daha sonraki süreçte de yapılması gerekir. Yaşam tarzı haline getirilecek diyet ve egzersiz programı, sağlık ve yağsız bir vücuda sahip olmanızı sağlayacaktır.