Voleybol lisansı, diğer sporcu lisanslarında olduğu gibi Gençlik Hizmetleri ve Spor İl / İlçe Müdürlükleri üzerinden alınır. Lisans almak için sporcuların öncelikle istenen belgeleri hazırlaması gerekir. Bu aşamada gerekli olan evraklar şu şekildedir:

·         Kimlik fotokopisi

·         18 yaşından küçük sporcular için veli izin belgesi

Yağ Yakımı Nasıl Olur? Yağ Yakımı Nasıl Olur?

·         Sağlık raporu

·         Biyometrik fotoğraf

·         Harç bedelinin yatırıldığını gösteren dekont

Bu belgelerle yapılacak başvuru ile voleybol lisansı alınabilmektedir. Alınan lisanslar her yıl yenilenmelidir. Yenilenmeyen lisanslar geçerliliğini kaybeder.

Voleybol Lisansı Kaç Yaşına Kadar Alınır?

Dünyanın En İyi Voleybol Takımları Güncel (2)

Voleybol lisansı için sporcuların 8 ile 48 yaş arasında olması gerekir. Bu aralığın dışındaki yaşta olanlara lisans verilmemektedir. Zaten söz konusu aralık son derece geniş tutulmuştur. Dolayısıyla lisans almak isteyenlerin yaş konusunda problem yaşama olasılığı yok denecek kadar azdır.

Voleybol lisansı almak yaş haricinde ciddi bir şart yoktur. Lisans almak isteyenlerin öncelikle istenen belgeleri tamamlaması gerekir. Sonrasında ise il veya ilçe müdürlüklerine başvuru yapılır. Buradaki ilgili birim, bakanlığın bilişim sistemi üzerinden lisansları düzenler ve resmi hale gelmesini sağlar.

Yaş ile ilgili en önemli husus, 18 yaşından küçüklerle ilgilidir. Küçük yaşta voleybol oynamaya başlayan ve resmi takımlara katılanların da lisans çıkarması gerekir. Bu kişilerden lisans için veli / vasi izin belgesi istenir.

18 yaşından küçüklerden istenen veli izin belgesi, hazır bir form şeklindedir. Ek-1 isimli bu form başvuru sırasında il / ilçe müdürlüklerinde doldurularak teslim edilebilir. Ayrıca söz konusu belge, e-devlet üzerinden de düzenlenebilir. E-devlet üzerinden düzenlendiğinde sistem üzerinden görülür ve ilgili kişiye veli izni verildiği kabul edilir.

Sporcu Lisansı Kaç TL?

Dünyanın En İyi Voleybol Takımları Güncel (5)

Sporcu lisans ücreti, spor dalına göre farklılık göstermektedir. Bazı sporlarda bu rakam son derece düşük iken, bazılarında ise nispeten daha yüksektir.

Voleybol lisans ücreti, 250 TL’dir. Bu rakam, ferdi lisans için geçerlidir. Eğer kulüp lisansı alınacaksa ödenmesi gereken rakam kulübe göre farklılık gösterebilmektedir. Bazı kulüpler sporcularından bu noktada ücret talep etmezken, bazıları ise düşük sayılabilecek rakamları isteyebilmektedir.

Sporcu lisansı denildiğinde genel bir ifade olsa da her spor branşı için bu ücret farklılık göstermektedir. Bazı spor branşlarındaki ücretler şu şekildedir:

·         Voleybol: 250 TL

·         Amatör futbol: 250 TL

·         Profesyonel futbol: 1.500 TL

·         Amatör basketbol: 200 TL

·         Profesyonel basketbol: 1.000 TL

·         Tenis: 300 TL

·         Buz hokeyi: 240 TL

·         Otomobil sporları: 1.500 TL

Görüleceği üzere bu noktada tek ve sabit bir rakam yoktur. Spor branşlarına göre rakamlar değişmektedir. 2024 yılı için geçerli olan bu rakamların enflasyon nedeniyle zaman içerisinde değişebileceği unutulmamalıdır.

Voleybol Lisansı Nereden Alınır?

Voleybol lisansı, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl / İlçe Müdürlüklerinden alınmaktadır. Gerekli belgeleri tamamlayan ve yaş şartlarını tamamlayanlar, kendileri tek başına ya da velileri ile birlikte lisans için başvuru yapabilir. Başvuru sonrasında ilgili müdürlük, bakanlığın bilişim sistemi üzerinden işlemleri gerçekleştirir ve lisansı çıkarır.

Kulüp lisansı çıkarmak için ise gerekli belgelerin kulübe verilmesi yeterlidir. Bu aşamadan sonra gerekli işlemleri kulüp tamamlamaktadır. Kulüp, ilgili evrakları federasyona gönderir ve federasyon üzerinden ilgili sporcuya kulüp lisansı çıkarılır. Çıkarılan lisansların her sezon yenilenmesi gerekir.