Vinyasa Yoga Nedir Ne İşe Yarar?

Vinyasa yoga, farklı hareketlerin bir akış şeklinde yapıldığı, bu sırada nefes ile hareket senkronizasyonunun sağladığı bir egzersiz türüdür. Bu egzersizde hem fiziksel hem de zihinsel yönler vardır.

Akış halinde yapılmasına karşın farklı hareketlerden oluşur ve bundan dolayı sekanslar sabit kalmaz ve sürekli değişir. Farklı hareketlerin birbirini izlediği sekanslar, vücudun gelişmesini sağlarken, zihin üzerinde ise dinlendirici bir etki yapar. Diğer özellikleri ise aşağıdaki gibidir:

·         Sabit sekanslar ve belli bir rutin yoktur. Her seferinde farklı akışlar oluşturulur.

·         Alınan nefeslerle birlikte vücut açılırken, verilen nefeslerde ise vücut stabil hale getirilir.

·         Fiziksel açıdan zorlayıcı olabilecek hareketler içerir. Bu sayede nabzın artmasına ve terlemeye neden olur.Yoga (5) (1)

Vinyasa, Sanskritçe bir kelimedir ve bu dildeki karşılığı hareket bilinci ve akış şeklindedir. Taşıdığı anlam, vinyasa yoganın diğer yoga türlerinden ayrılan yönünü net olarak yansıtır. Burada pozlar akıcı şekilde birbirine bağlıdır. Her hareket, kendisinden sonra gelen harekete nefes ritmiyle bağlanır. Bir pozda alınan nefes, farklı bir pozda verilebilir. Böylece muhteşem bir akış ortaya çıkar.

Her yoga türünde olduğu gibi burada da önemli faydalar vardır. Başlıca faydalar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

·         Farklı akışlar sayesinde vücuttaki birçok kas grubu çalışır. Böylece hem kas gücünün hem de dayanıklılığın artmasına katkı verir.

Okçuluk Terimleri ve Anlamları Okçuluk Terimleri ve Anlamları

·         Nefes ile hareketin bir araya gelmesi, zihni dinlendirir ve stresi azaltıcı etki yapar.

·         Hareketler, vücudun genel esnekliğinin artmasını sağlar.

·         Koordinasyon ve denge konusunda katkı verir.

Yeni başlayanlar açısından zorlayıcı olmasına karşın, ileri seviyedekilerin en fazla tercih ettiği türlerden biridir.

Vinyasa Yoga Zor Mu?Yoga (7) (1)

Her ne kadar zorluk konusu kişiden kişiye göre değişse de vinyasa yoga, zor türler arasında kabul edilir. Özellikle dinamik bir yapıya sahip olması, belli bir rutinin bulunmaması ve akışın sürekli değişmesi zorlayıcı olabilmektedir. Yapan kişiler, akışı takip etmekte zorlanabilir ve akışı kaçırma gibi problemler yaşayabilir.

Akışın takip edilmesi zorluğuna ek olarak hareketlerin fiziksel olarak da zor olduğunu ifade etmek yanlış olmayacaktır. Hareketler, aynı anda güç, denge ve esneklik gerektirir. Nefes ile hareketlerin koordine edilmesi, fiziksel hareketlerin akış kapsamında sürekli değişmesi, zorlayıcıdır.

Genel olarak zor bir tür olarak kabul edilir ve yeni başlayanlara uygun bir seçenek olmadığı dile getirilir. Ancak akışın yoga öğretmeni tarafından belirlenebilmesi, başlangıç seviyesine uygun hale getirilmesine imkan verir. Farklı zorluk seviyeleri için uyumlu hale getirilebilen bir türdür.

Vinyasa Yoga Kilo Verdirir Mi?Yoga (6) (1)

Vinyasa yoga, belli bir akış içerisinde güç gerektiren hareketlerin yapılmasıdır. Bu hareketler fiziksel açıdan zorlayıcı olabilir ve kişilerin nabızlarının hızlanmasına ve hatta terlemelerine dahi neden olabilir. Sahip olduğu bu özellikleri, zayıflama yogası olarak da bilinmesine neden olmuştur.

Farklı zorluk seviyeleri olduğundan, kasları yoğun olarak çalıştıran zorluk seviyesi tercih edilerek kilo verme süreci desteklenebilir. Ancak vinyasa yoganın sihirli bir etkisi olduğu, sadece bu hareketlerin yapılarak zayıflanacağı düşünülmemelidir. Genel bir sürecin parçası olarak kabul edilmeli ve zayıflama süreci bu hareketlerle desteklenmelidir.

Bu yöntemle ne kadar kilo verileceği konusu ise net değildir. Kişinin metabolizma hızı, tercih ettiği zorluk seviyesi ve benzeri unsurlar verilecek kilo miktarını etkiler.