Vücut geliştirme sporu ile ilgilenenler ve kas kütlesini artırmak isteyenler için beslenme çok önemlidir. Bu kişilerin beslenme süreçlerinde protein alması tavsiye edilir. Ancak proteine ek olarak diyetlerinde karbonhidrat ve sağlıklı yağlar da bulunmalıdır.

Tavuk pilav, hem protein hem de karbonhidrat kaynağı olan lezzetli bir yemektir. Üstelik hazırlaması da son derece pratiktir. Bundan dolayı sporcuların favori yemeklerinden biridir. Sporcular bu yemekteki tavuk etinden protein alırken, pilavdan ise karbonhidrat alır.

Sporcular Neden Pirinç Pilavı Yer?

Sporcular Neden Tavuk Pilav Yer (2)

Pirinç pilavı, karbonhidrat deposu olan bir yemektir. Bu yönü ile sporcular için uygun olmadığı düşünülebilir. Ancak pilavın nasıl pişirildiği, pişirilmesi sırasında hangi yağların kullanıldığı ve miktarına göre sporcular için uygun olup olmadığı konusu farklılık gösterir.

Öncelikle sporcuların veya kas kütlesini artırmak isteyenlerin protein tüketmesi gerektiği bilinen bir durumdur. Ancak sporcuların proteine ek olarak karbonhidrat ve sağlıklı yağlar da tüketmesi gerekir. İşte buradaki karbonhidratın karşılanması noktasında pirinç pilavı, çok önemli bir seçenektir.

Pirinç pilavının sporcular tarafından tercih edilmesinin öne çıkan yönleri şu şekildedir:

·         Egzersiz sırasında sporcuların ihtiyaç duyduğu enerji, karbonhidratlardan karşılanır. Pirinç pilavı ise sağlıklı ve lezzetli karbonhidratlardan biridir.

Vinyasa Yoga Nedir? Vinyasa Yoga Nedir?

·         Pirinç pilavındaki yağ oranı çok düşüktür. Bu yemek hazırlanırken sağlıklı yağlar kullanılır. Böylece sporcuların diyetleri olumsuz etkilenmez ve sağlıksız yağları yakmakla uğraşmaları gerekmez.

·         Sindirimi son derece kolaydır. Bundan dolayı sporcuların sindirim sistemini olumsuz etkilemez ve burada farklı problemlerin oluşmasına yol açmaz.

·         Bir diğer etken ise pirincin uygun fiyatlı olmasıdır. Diğer sağlıklı karbonhidrat seçeneklerine göre uygun fiyatı ile dikkat çeker.

·         Son olarak da pilavın hazırlanmasının kolay ve pratik olması bu listeye eklenebilir.

Spordan Sonra Neden Pilav Yenir?

Sporcular Neden Tavuk Pilav Yer (1)

Spor ve egzersiz sırasında kaslarda depolanan glikojen kullanılır. Glikojen, karbonhidratlardan elde edilen ve enerji sağlayan bir madde olarak ifade edilebilir. Glikojen depolarının boşalması, sporcularda yorgunluğa neden olabileceği gibi yeniden toparlanmayı da yavaşlatacaktır. Bundan dolayı glikojen depolarının hızlı bir şekilde doldurulması çok önemlidir.

Glikojen depolarının doldurulması için sağlıklı karbonhidratların tercih edilmesi gerekir. Pirinç pilavı gibi yüksek glisemik indeksli karbonhidratlar, depoların hızlı şekilde dolmasını sağlar. Böylece kaslardaki iyileşmeyi hızlandırır ve kas oluşumunu olumlu olarak etkiler.

Spordan sonraki ilk 30 dakika, depoların doldurulması için son derece önemlidir. Bu süreçte glikojen depolarının hızlı bir şekilde doldurulması için her kilo için ortalama 1 gr yüksek glisemik indeksli karbonhidrat ve kilo başına 0,3 gr protein alınmalıdır. Bu noktadaki karbonhidrat ihtiyacı için en önemli seçeneklerden biri pirinç pilavıdır.

Her Gün Tavuk Pilav Yersem Ne Olur?

Tavuk pilav, sporcuların kas kütlesini oluşturması için gerekli olan proteini ve karbonhidratı sağlar. Tavuğun sindiriminin hızlı olması ve sağlıklı protein olarak kabul edilmesi, bu yemeğin en önemli artılarındandır. Ayrıca pilav ile de sağlıklı karbonhidrat alımını sağlar.

Bazı sporcuların diyetlerinde her gün tavuk pilav bulunur. Uzmanlar, doğru miktarlarda olması ve yeterli proteini ve kaloriyi içermesi durumunda her gün tavuk pilav yenmesinin sorun olmayacağını ifade etmektedir. Ancak yanlış miktarlarda tüketilecek tavuk pilavın yağlanmaya ve hatta kas kaybına dahi neden olabileceği de yine uzmanlarca belirtilmektedir.