Fenerbahçe'nin Yıllara Göre Formaları Fenerbahçe'nin Yıllara Göre Formaları

Karatede toplam 7 kuşak vardır. Bunların her biri farklı renklere sahiptir. Renklere göre kuşak sıralaması şu şekildedir:

  • Beyaz
  • Sarı
  • Turuncu
  • Yeşil
  • Mavi
  • Kahverengi
  • Siyah

Buradaki renkler, sporcu derecesi ve seviyesinin dışarıya bakan yönüdür. Ancak sporcuların kuşaklar arasında ilerlemesi ve ustalıklarının ortaya konması için Kyu ve Dan dereceleri de kullanılır. Karateye yeni başlayanlar Kyu dereceleri üzerinden ilerlerken, siyah kuşak alanlar ise ustalıklarını geliştirmek için Dan derecelerine geçer.

Karatede En Yüksek Kuşak Hangisi?

Karatede en yüksek kuşak, siyah kuşaktır. Siyah kuşağı alabilmek için sporcuların en az 3 yıl boyunca bu sporu yapmaları ve girdikleri sınavları başarı ile geçmeleri gerekir. Bazı sporcuların siyah kuşağa ulaşması, çok daha uzun sürebilmektedir.
Siyah kuşak sahibi, tüm karate becerilerine sahip olarak kabul edilir. Ancak ustalık seviyesi bu noktada tamamlanmaz ve aksine tam bu noktada başlar. Siyah kuşağa ulaşanlar, 1.Dan seviyesine gelmiş kabul edilir. 
Dan seviyesi, kendi içerisinde 10 seviyeden meydana gelir ve siyah kuşağı ilk defa takanlar birinci seviyeye geçmiş kabul edilir. Dan seviyelerinde yükselmek için sporcuların bekleme sürelerine de uyması gerekir. 1. Dan seviyesinden 2. Dan’a geçmek için sporcuların en az 2 yıl bu seviyede kalması ve ustalaşması istenir. 2. Dan seviyesinden 3.seviyeye geçmek için de bekleme süresi 2 yıldır. 
Sonraki seviyelerde ise bekleme süresi, sporcunun hangi Dan derecesinde bulunduğuna göre belirlenir. 3.seviyede olanlar 3 yıl, 4.seviyede olan 4 yıl vb. bekler. Dolayısıyla ile sporcuların 10. Dan seviyesine gelebilmesi için çok uzun yıllara ihtiyacı vardır. zaten bu seviyeye gelen sporcu sayısı da çok azdır.

Siyah Kuşak Olmak Ne Kadar Sürer?

Siyah kuşak olmak, ortalama 3 yıl sürer. Bu süre her sporcu için farklıdır. Kişinin öğrenme hızı, becerisi, antrenman sıklığı, aldığı eğitimin kalitesi, yapılan başarı sınavlarındaki performansına göre bu süre değişir. Bazı sporcular için siyah kuşağa ulaşma süresi 5 yıl ve daha uzun olabilir.
Karateye ilk defa başlayanlara beyaz kuşak verilir. Bu kişiler 8. Kyu derecesinde kabul edilir. Her Kyu derecesinde sporcuların en az 4 ay beklemesi gerekir. Bekleme süresi sonunda sporcu başarı sınavına girer ve bunu geçtiği takdirde Kyu derecesini geliştirir.
Sporcular en son kahverengi kuşağa gelirler. Bu kuşağın kendi içerisinde üç farklı aşaması vardır. Sporcuları en fazla zorlayan kuşak olarak kabul edilir. Söz konusu aşamaları başarı ile geçenler, siyah kuşağı almaya hak kazanır. Bütün bu süreç ise her sınavın ilk seferde geçilmesi durumunda yaklaşık 3 yıl sürer.
Kyu dereceleri, sporcuların beklemesini ve böylece pişmesini sağlar. Çok yetenekli olan sporcular dahi bu bekleme süresine uyarlar. Dolayısıyla daha kısa sürede siyah kuşağın alınması söz konusu değildir.
 

Karatede İlk Kuşak Hangi Renk?

Karatede ilk kuşak, beyaz kuşaktır. Sporcuların yeniden doğuşunu ve öğrenmeye açık boş bir sayfa olduklarını göstermek için beyaz renk tercih edilmiştir. Beyaz renk aynı zamanda başlangıç noktasını, temizliği ve saflığı da sembolize eder.
Karateye başlayan herkese beyaz kuşak verilir. Bu kuşağı alabilmek için geçilmesi gereken bir sınav veya uygulanması gereken bir prosedür bulunmamaktadır. Beyaz kuşakla başlayan yolculuk, siyah kuşağa kadar gider. Ancak sporcuların sadece bir kısmı bu yolculuğu tamamlayabilir.