Hentbol Kalesinin Boyutları Nedir?

Hentbol kalesinin boyutları; 300 x 200 x 100 cm şeklindedir. Kalenin genişliği 3 metre, yüksekliği ise 2 metredir. Bu yönden kale bir dikdörtgendir. Ancak hentbol kaleleri seyyar, yani taşınabilir yapıda olduğundan bir de derinlikleri vardır. Bu kalelerin derinlikleri ise 1 metredir. 
1 metrelik derinlik, kalelerin devrilmeden sabit kalmasını sağlar. Bazı kalelerde bu derinlik daha kısa veya daha uzun olabilir. Derinliğin kısalması ile kalenin dengede kalmasının zorlaştığı unutulmamalıdır. Dengenin daha rahat sağlanması için zemine temas eden noktadaki derinlik 1 metre iken, kalenin üst noktasındaki derinlik ise 80 cm olarak ayarlanmıştır.
Kaleyi oluşturan direklerin ölçüleri ise 8 x 8 cm olmalıdır. Aynı malzemeden yapılması ve bu malzemenin hafif ve dayanıklı olması istenir. Ayrıca kale direklerinin sahadan görülen üç yüzünün zeminle, birbirleriyle ve arka duvarla zıt renkte olması ve şeritler halinde boyanması gerekir. Böylece kaleler çok daha belirgin hale getirilmiş olur.
Hentbol kaleleri, klasik olarak bir futbol kalesi ile benzerdir. Dikdörtgen şeklinde kalede fileler de asılıdır. Böylece kaleye giren toplar filede kalır ve böylece sayı olduğu çok daha rahat bir şekilde tespit edilir.

Hentbol
Hentbol Kalesi Kaç cm?

Hentbol kalesi 300 x 200 x 100 cm’dir. Kalenin genişliği 300 cm, yüksekliği 200 cm ve derinliği ise 100 cm’dir. Kale, içerisine giren topu yakalaması için file ile sarılır. Bu yönü ile futbol kalesiyle büyük bir benzerlik gösterir.
Kale direkleri arasında, kalınlığı 8 cm olan bir çizgi yer alır. Sahanın diğer noktalarındaki çizgilerin kalınlığı 5 cm iken, sadece kale direkleri arasındaki çizgilerin kalınlığı 8 cm’dir.
Direklerin kalınlıkları da dikkate alındığında kalenin genişliği 316 cm, yüksekliği ise 208 cm’dir. Ayrıca derinlik alt noktada 100 cm iken, üst noktada ise 80 cm kadardır. Dolayısıyla üst noktadan alt noktaya doğru çapraz bir direk inmektedir. 
Kaledeki şeritler, rasgele değil, belli bir ölçüye göre çizilir. Kalenin köşesinde yer alan şeritlerin dikey ve yatay uzunlukları 28 cm’dir. Buradaki şeritler, köşeyi birleştiren dikey ve yatay direkte aynı renktedir. Sağ ve sol köşedeki şeritlerin her ikisi de 28 cm yatay ve 28 cm dikey uzunluğa sahiptir.

Bulk Beslenme Programı Bulk Beslenme Programı

Hentbol (1)
Hentbolda 7 Metre Çizgisi Kale Direğine Kaç Metre Uzaklıktadır?

Hentbolda 7 metre çizgisi, kaleye 7 metre uzaklıktadır. Bu çizginin uzunluğu 1 metredir ve kaleye paralel olarak şekilde çizilmiştir. Söz konusu çizgi, 7 metre atışının yapılacağı noktadır.
Hentbol 7 metre çizgisi, kale alan çizgisi ile serbest atış çizgisi arasında yer alır. Kale alan çizgisi, 6 metre çizgisi olarak da isimlendirilirken, serbest atış çizgisi ise 9 metre çizgisi olarak da bilinmektedir. Serbest atış çizgisi, diğerlerinden farklı olarak kesik kesik çizilmiştir.
7 metre atışı, futboldaki penaltı gibidir. Oyuncular, kaleciyle baş başa kalarak atışlarını gerçekleştirir. Bu sırada diğer oyuncuların müdahale etmesi söz konusu değildir. Kaleci, atış sırasında 4 metre çizgisini geçemez. Geçtiği takdirde atışın yenilenmesine karar verilir. 
Hentbolda penaltı kararı, kale sahası içerisindeki oyuncuların faullerle engellenmesi durumunda verilir. Bunun haricinde açık bir gol fırsatının saha dışı etkenlerle engellenmesi durumunda da yine penaltıya karar verilebilir.