Türkiye'de hem dört büyükler hemde anadolu takımları ülkemizi Avrupa’da temsil ediyor. Avrupa'da en başarılı takım hangisi diye sorulduğunda ilk akla gelen takım Avrupa Kupasıyla Galatasaray. Peki 2000 yılından bu yana  Avrupa’da Türkiye’nin ülke puanına en çok katkı sağlayan takımlara birlikte bakalım.

Türkiye'nin Avrupa arenasındaki en tecrübeli futbol takımı Galatasaray, iki kez kupa kazanma başarısı gösterdi. Sarı-kırmızılılar Avrupa'da yaşadığı şampiyonluklar dışında birçok önemli başarıya da imza attı. Şampiyon Kulüpler Kupası'nda 1 kez yarı final ve 2 kez de çeyrek final oynayan cimbom, UEFA Şampiyonlar Ligi'nde ise 3 kez  çeyrek finale kaldı.

Avrupa’da 267 maça çıkan Fenerbahçe 106 galibiyet, 106 mağlubiyet aldı. 55 maçta ise berabere kaldı. Sarı-lacivertli takımın Avrupa'da en büyük başarıları ise 2007-2008 sezonunda Şampiyonlar Ligi'nde çeyrek final ve 2012-2013 sezonunda UEFA Avrupa Ligi'nde yarı final. Bu sezonda Konferans Ligi’nde emin adımlara ilerleyen Fenerahçe kupayı Türkiye’ye getirmesini temenni ediyoruz.

Avrupa kupalarında 3 kez çeyrek final oynayan Beşiktaş ise en son çeyrek finalini 2016- 2017 yılında oynadı. Ülkemizi 243 kez temsil eden siyah-beyazlıların 92 galibiyeti, 103'te mağlubiyeti bulunuyor. En unutulmaz başarısı ise Şampiyonlar Ligi grubundan lider çıkmasıydı.

Yukarıdaki bilgiler ve aşağıda belirttiğim tabloyu baz aldığımızda sizce hangi takım Türkiye'yi Avrupa'da en iyi temsil ediyor?