Güreş, amatör ve profesyonel olarak yapılabilen bir spordur. Amatör olarak yapılırken temel kural rakibe zarar vermeden, onun sırtını yere getirmektir. Profesyonel olarak yapıldığında ise devreye kurallar ve standartlara uygun minderler girer. Bu spor, 9 metre çapında ve 10 cm kalınlığındaki bir minder üzerinde yapılır. 
Profesyonel güreşin kendi içerisinde farklı stilleri vardır. Burada da rakibin sırtını yere getirmekle oyun kazanılır. Ancak tarafların bunu başaramaması durumunda puanlama yapılır ve puanlamaya göre kimin kazandığı belirlenir.


Güreş Kuralları Nelerdir?

Profesyonel güreş için sporcuların uyması gereken bazı önemli kurallar vardır. Bu kurallardan öne çıkanlar aşağıdaki gibidir:

  • Sporcuların mindere terli gelmesi veya vücutlarına kayganlaştırıcı etki yapan krem, yağ gibi maddeleri sürmesi yasaktır.
  • Uzun tırnaklar ve birkaç günlük sakal ile mindere gelinemez.
  • Müsabaka sırasında yaralanmaya neden olabilecek kolye, yüzük gibi takılar takılamaz.
  • Grekoromen stilinde bacaklar kullanılamaz. Serbest stilde ise çift dalma gibi bacak katkısının olduğu hareketler serbesttir.
  • Güreşçi mayolarında mendil bulunması gerekir.
  • Serbest stilde ayakta ve yerde mücadele edilirken, grekoromende ise sadece ayakta mücadele edilir.

Güreş denildiğinde akla grekoromen ve serbest stil gelse de bunların dışında yağlı güreş gibi farklı güreş türleri de vardır. Bunlara bağlı olarak uygulanan kurallar farklılık gösterir. Her ne kadar bazı benzerlikler olsa da temel kuralların dahi değişebileceği unutulmamalıdır. Örneğin; serbest stilde puanlama yapılırken, yağlı güreşte ise puanlama söz konusu değildir. Taraflardan biri kazanana kadar mücadele devam etmektedir.

Bel Esnetme Hareketleri Bel Esnetme Hareketleri


Güreş Nasıl Kazanılır?

Serbest stil ile grekoromende sporcuların maçı kazanabilmesi için rakiplerinin sırtlarını yere getirmesi ve onları tuş etmesi gerekir. Tuş eden sporcu müsabakayı da kazanmış sayılır. Ancak günümüzde rekabetin üst seviyelerde olması nedeniyle tuş, çok sık görülen bir durum değildir. Peki, böyle durumlarda güreş nasıl kazanılır?
Modern güreşte puanlama esastır. Sporcular, mücadeleleri, yaptıkları hareketler, kullandıkları teknikler nedeniyle puanlar alır. Hatalı ve yasak hareketleri yapmaları durumunda ise ceza puanları da alabilir.
Puanlamada, rakibin en az 10 puan önüne geçilmesi maçın kazanılması anlamına gelir. Puanlamayı hakem yapar, buradaki jüri ise onaylar. Yani puanları sadece bir kişi değil, bir ekip verir. Böylece puanlamadaki hata payı minimize edilmiş olur.
Müsabaka boyunca tuş olayının gerçekleşmemesi ve rakipten en az 10 puan önde olunamaması durumunda puan üstünlüğüne bakılır. Puan olarak üstün olan sporcular, müsabakayı kazanmış kabul edilir.
Yağlı güreşte ise durum nispeten daha farklıdır. Burada puanlama olmadığı için sporcuların rakiplerini tuş etmesi, yere düşürmesi veya en az 3 adım boyunca kaldırarak yürümesi gerekir. Bunların olmaması durumunda müsabaka uzar ve taraflardan biri kazanana kadar devam eder.


Güreş Kaç Dk Sürer?

Serbest stil ve grekoromende müsabakalar iki devre halinde yapılır. Her devre 3 dakikadır ve devreler arasında 30 saniyelik mola vardır. Sporcuların bu süreçte birbirine üstün kuramaması halinde 3 dakikalık uzatma devresi yapılır. Müsabakada tuş veya teknik tuş gerçekleşmesi durumunda ise sürenin tamamlanması beklenmeden müsabaka tamamlanır.
Yağlı güreşte ise süre 40 dakikadır. Bu sürede tarafların üstünlük kuramaması durumunda süresiz olarak uzatma başlar ve taraflardan biri kazanana kadar maç devam eder. Bu süreçte su ve dinlenme molaları verilebilir.