Güç Antrenmanı Nedir Nasıl Yapılır?

Güç antrenmanı, kasların gücünün ve hızının artırılması için yapılır. Aynı zamanda kuvvet antrenmanı olarak da bilinir ve kasları birçok açıdan olumlu olarak etkiler. Çoğunlukla ağırlıkların kullanılması ile yapılır. Bazı egzersizlerde ise ağırlık olarak vücudun kendi ağırlığından ya da direncinden yararlanılır.
Güç antrenmanlarının kendi içerisinde farklı türleri vardır. Sporcular, hedeflerine göre bunlardan uygun olanları tercih edebilir. Her bir hareketin yapılması, kendi içerisinde özeldir ve ağırlık gibi farklı ekipmanlar gerektirebilir. Ayrıca bu hareketlerin farklı katkıları ve yararları da vardır. Başlıca yararları şu şekilde sıralanabilir:

En İyi Göğüs Hareketleri En İyi Göğüs Hareketleri
 • Güç antrenmanları, kasların güçlenmesini sağlar. Ayrıca kas liflerinin yırtılması ve iyileşmesi sürecini başlatarak, kas hacminin artmasına da katkı verir.
 • Düzenli olarak yapılması, kemik sağlığını olumlu etkiler. Güç antrenmanı yapanların kemik yoğunluklarının daha yüksek olduğu bilinmektedir.
 • Metabolizmayı hızlandırır ve böylece kalp damar sağlığını olumlu olarak etkiler.
 • Yağ yakım sürecini hızlandırarak sporcuların kas gelişim sürecine hızlı şekilde başlamasına katkı verir.
 • Özgüveni artırırken, stresi ise azaltır.

Görüleceği üzere kuvvet egzersizleri sadece fiziksel yönden değil, aynı zamanda zihinsel ve psikolojik yönden de yarar sağlamaktadır.

Güç Antrenmanları (1)
Güç Antrenmanları Nelerdir?

Kasların gücünün artırılması için yapılan farklı egzersizler ve antrenmanlar vardır. Bunlardan bazılarına ilişkin detaylar şu şekildedir:

 • Squat

Vücut ağırlığı ile yapılan basit bir harekettir. Bu hareket ile bacak ve kalça kasları yoğun olarak çalıştırılır. Hem kasların güçlendirilmesini sağlar hem de bu bölgenin şekillenmesine katkı verir. 

 • Deadlift

Bacak, kalça ve sırt kaslarını çalıştıran bir egzersizdir. Halterin başta bacak ve kalça kasları ile kaldırılmasını içeren bir harekettir. Vücuttaki birçok kasın çalışmasını ve güçlenmesini sağlar. Kişinin durumuna göre farklı ağırlık miktarları tercih edilebilir.

 • Bench Press

Sporcunun ağırlık sehpasının üzerine uzanması ve bu pozisyondayken ağırlığı yukarı ittirmesi şeklinde bir harekettir. Üst vücut kaslarının güçlendirilmesi ve geliştirilmesi için yapılır. Göğüs ve triceps başta olmak üzere birçok kasın çalışmasını sağlar.

 • Crossfit

Farklı spor dallarının bir araya geldiği yüksek yoğunluklu bir antrenman olarak ifade edilebilir. Ağırlık kaldırma, koşu, vücut ağırlığı ile çalışma ve kürek gibi farklı egzersizleri içerir. Neredeyse tüm kasların çalıştığı bir egzersiz türüdür.

 • Direnç Bandı

Direnç bandı, elastik yapıya sahiptir ve farklı egzersizlerin yapılmasında kullanılır. Egzersizlerin kişiselleştirilmesini de sağlayan bu ekipman ile glute bridge, shoulder press ve biceps curls gibi farklı egzersizler rahatlıkla yapılabilmektedir.

 • Kettlebell

Saplı bir tür ağılık ekipmanı olan kettlebell, denge ve kuvvet egzersizlerinde kullanılır. Dinamik ve karmaşık hareketlerin yapılmasını sağlayarak sporcuların kuvvet antrenmanı yapmasını kolaylaştırır.
Bunların haricinde de farklı güç antrenmanları vardır.

Güç Antrenmanları (2)
5 * 5 Antrenman Sistemi Nedir?

5 x 5 antrenman sistemi; 5 set ve 5 tekrar anlamına gelir. Her egzersizin 5 tekrardan oluşan 5 set şeklinde yapılmasını öngörür. Böylece kas kütlesinin ve kas gücünün çok daha etkili bir şekilde gelişmesini sağlar.
Yeni başlayanların dahi çok rahat bir şekilde uygulayacağı bu sistem, haftanın 3 günü uygulanır. Uygulama günleri arasında en az 1 gün boşluk olması gerekir. Yani art arda gelen günlerde egzersiz yapılmaz. Ayrıca her gün, farklı bir veya iki kas grubu çalıştırılır. Dolayısıyla bir haftada hedef kasların tamamı çalıştırılmış olur.