Çubuklu Formayı İlk Hangi Takım Giydi?

Fenerbahçe forması denildiğinde ilk olarak akla çubuklu forma gelir. Hatta bu forma direkt çubuklu olarak ifade edilir. Çubuklu, Fenerbahçe ile özdeşleşmiş ve kulübün adeta sembollerinden biri haline gelmiştir. 
1907 yılında kurulan Fenerbahçe’nin ilk zamanlardaki renkleri sarı ve beyaz idi. Bir fenerden yayılan ışığı sembolize etmek için bu renkler tercih edilmişti. Bu renklerle yapılan ilk forma ise çubukludur. Dolayısıyla Fenerbahçe çubukluyu ilk defa 1907 yılında giymiştir. 

Fenerbahçe'nin Yıllara Göre Formalarıİlk formanın önü ve kollarında düğme bulunurken, şort ise beyazdır. Genel olarak bol bir tarza sahiptir ve dönemin çizgilerini net olarak yansıtır. Ancak renkler sarı ve beyaz şeklinde olup, klasik renklerinden uzaktır.
Kulüp, 1909 yılında renkleri değiştirmiş ve sarı laciverti kullanmaya başlamıştır. Sarı lacivert çubuklu da ilk defa bu dönemde giyilmiştir. Daha sonraki yıllarda renk tonlarında ve amblemde bazı değişiklikler olsa da çubuklu, Fenerbahçe’nin klasik forması ve büyük bir değeri olarak kabul edilir.
Çubukluyu ilk giyen takımlardan bir diğeri ise Galatasaray’dır. Galatasaray’ın klasik olan forması parçalıdır. Ancak ilk kurulduğu dönemlerde çubuklu forma giydiği de bilinmektedir. Sonraki yıllarda ise tamamen parçalıya geçmiş ve çubukluyu çok uzun yıllar kullanmamayı tercih etmiştir.

Fenerbahçe'nin Yıllara Göre Formaları (2)Fenerbahçe Aria Forma Hangi Sezon?

Fenerbahçe Aria forma, ilk defa 2001-2002 sezonunda kullanılmıştır. Bu dönemde çıkarılan formalar arasında çubuklu yer almamış ve o dönemde taraftardan tepki görülmüştür. Beyaz formalar tercih edilirken, daha sonraki süreçte ise çubuklu da kullanılmaya başlanmıştır.
Klasik çubukluya eklenen Aria reklamı ile dikkat çeken forma, uzun süre bu isimle anılmıştır. Fenerbahçe açısından bu forma, uzun süren şampiyonluk hasretinin sona ermesi ile de dikkat çeker. Galatasaray’ın 4 yıl üst üste şampiyon olduğu dönem, Fenerbahçe’nin şampiyon olması ile sonlandırılmış ve sonrasında bu forma kullanılmaya başlanmıştır. 
İlk olarak 2001 yılında kullanılmaya başlanan Aria forma, 2003 yılına kadar kullanılmaya devam etmiştir. Bu süreçte farklı tasarımlar kullanılırken, zaman içerisinde çubuklu ağırlıklı bir tasarım tercih edilmeye başlanmıştır. 
Aria, o dönem faaliyetlere başlayan bir cep telefonu operatörüdür. Bir süre Aria ismiyle faaliyet gösteren şirket daha sonra farklı bir şirketle birleşerek ismini Avea olarak değiştirmiş ve bu ismi kullanmaya başlamıştır. 2004 yılında itibaren Fenerbahçe de Aria yerine Avea reklamlarını taşımaya başlamıştır.
2011 yılına kadar Avea reklamı taşınmış ve formalarda bu şirketin ismi yer almıştır. Dolayısıyla kulübün yaklaşık 10 yıl boyunca aynı şirketin reklamını taşıdığı ifade edilebilir.

Voleybol Erkekler Dünya Sıralaması Güncel Liste 2024 Voleybol Erkekler Dünya Sıralaması Güncel Liste 2024

Fenerbahçe'nin Yıllara Göre Formaları (3)Fenerbahçe Turkuaz Forma Hangi Sezon?

Fenerbahçe turkuaz forma, ilk defa 2007-2008 sezonunda kullanılmıştır. İmzalı olan orijinal forma ile birlikte Fenerbahçe ilk defa turkuaz rengi kullanmaya başlamıştır. İlk çıkarılan forma düz turkuaz olup, formada farklı bir detay bulunmamaktadır. Ayrıca çıkarılan diğer formalarda da turkuaz detaylar kullanılmıştır.
2008-2009 sezonunda yine turkuaz renkli farklı bir forma çıkarılmış, bu defa renk tonu biraz daha koyu seçilmiştir. Ayrıca bu dönemde de yine turkuaz detaylar farklı formalarda kendisine yer bulmuştur.
110 yaşını geçen Fenerbahçe, tarihi boyunca çok farklı formalar kullanmış, ancak bunların en özeli her zaman çubuklu olmuştur. Günümüzde de bu durum halen geçerliliğini korumaktadır.