En Etkili Göğüs Hareketi Nedir?

Göğüs hareketlerinden bazıları bu bölgenin üst kısmının daha etkili çalışmasını sağlarken, bazıları ile bu bölgenin alt kısmını hedefler. Sporcular, kendi durumlarına ve hedeflerine göre uygun olan egzersizleri tercih edebilir. 
En etkili göğüs hareketi, sporcunun ihtiyacına yönelik sonucu en iyi veren harekettir. Bu ise kişiden kişiye göre değişir. Yani herkes için geçerli olan bir en iyi hareketten bahsetmek doğru olmayacaktır. Bunun yerine en iyiler şeklinde bir sınıflandırma yapılabilir. En iyi göğüs hareketleri şunlardır:

  • Bench Press

Ağırlık kaldırma sehpasına sırtüstü uzandıktan sonra ağırlık barlarının kaldırıldığı bir harekettir. Bu harekette tercih edilecek ağırlık, kişinin kas gücüne bağlı olarak farklılık gösterir. Ayrıca hareketten önce ilgili kasların ısıtılması gerektiği unutulmamalıdır.
Bench press, göğüs kaslarının etkili şekilde çalışmasını sağlar. Buna ek olarak triceps ve omuz kaslarının geliştirilmesinde de etkilidir. Böylece tek bir hareket ile birden fazla kas grubunun çalışması mümkün olmaktadır.

  • Push Ups

Temel egzersizler arasında yer alan push ups, şınav olarak bilinen hareket ile aynıdır. Hareketi yapabilmek için göğüs yere bakacak şekilde uzanılır ve eller omuz genişliğinde açılır. Ayak parmakları içe doğru kıvrılır ve üzerine basılarak dizler düz konuma getirilir. Vücudun bu pozisyonda düz olması sağlanır ve sonrasında eller ile vücut yukarı itilir.
Bu harekette göğüs kasları aktif olarak çalışır. Göğüs kaslarına ek olarak ön ve arka kol ile omuz kasları da çalışır. En iyi göğüs hareketlerinden biri olan push ups, vücut ağırlığından yararlanılarak yapılır.

  • Pec Deck Fly

En iyi göğüs hareketleri içerisinde yer alan bu hareket, sporcuların beklentilerini yüksek oranda karşılar. Özel aleti ile yapılan harekette, göğüs kasları aktif olarak çalışır. Ayrıca omuz kasları da bu hareket sırasında aktiftir.

Judo Teknikleri Tablosu Judo Teknikleri Tablosu
  • Incline Dumbell Fly

Göğsün üst bölümünü çalıştırmak ve buradaki kasları geliştirmek için yapılan bir harekettir. İlgili hareket, en etkili göğüs büyütme egzersizlerinden biridir. Ağırlık kaldırma sehpasına uzandıktan sonra her iki ele de dumbell alınır ve bu ağırlıklar yukarıda birleştirilir. Daha sonra ise dirsekler kırılmadan, kollar yere paralel olacak şekilde ağırlıklar indirilir.

  • Cable Crossover

En etkili göğüs hareketleri içerisinde yer alan cable crossover, özel bir aletle gerçekleştirilir. Göğüs kaslarını ve omuz ön bölgesini geliştirir.

En İyi Göğüs Hareketleri (2)
Göğüs Kası En Çabuk Nasıl Gelişir?

Göğüs kasının hızlı gelişmesi için doğru egzersizlerin yapılması ve zaman içerisinde egzersiz yoğunluğunun artırılması gerekir. Doğru hareketler, göğüs bölgesinin çalışması ve gelişmesinde kritik role sahiptir. 
Egzersizler önemli etken olsa da tek başına yeterli değildir. Bu süreçte sporcuların protein ağırlıklı olarak beslenmesi ve protein ile kas gelişimini desteklemesi gerekir. Böylece göğüs bölgesinde kaslar hızlı bir şekilde gelişir ve böylece belirgin hale gelmeye başlar.

En İyi Göğüs Hareketleri
Alt Göğüs Çalışmak Mantıklı Mı?

Alt göğüs, çoğunlukla üst ve orta göğüs geliştirildikten sonra programa eklenen bir bölümdür. Sporcuların büyük kısmı önceliği üst ve orta göğse verir ve bu kısımları geliştirir. Bu kısımları geliştiren bazı sporcular hiç alt göğüs çalışmazken, bazıları ise bu aşamadan sonra programlarına alt göğüs hareketlerini de eklemeye başlar.