Boks eldiveni seçimindeki tek kriter kesinlikle OZ seviyesi / derecesi değildir. Eldivenin ağırlığı son derece önemli olmasına karşın, bununla birlikte farklı kriterler de devreye girer. Dolayısıyla boks eldivenin kaç OZ olması gerektiği, kapsamlı bir değerlendirme sonrasında belirlenmelidir.

Buradaki OZ birimi, İngiliz ölçü birimi olan Ons biriminin kısaltması veya dilimize geçmiş halidir. Türkçe için yabancı sayılabilecek bir birim olmasına karşın, yabancıların farklı alanlarda kullanıldığı bir birim olarak dikkat çeker.

Boks Eldiveni (1)
Kaç OZ Boks Eldiveni Alınmalı?

Boks eldivenlerinin kaç OZ olması gerektiği, sporcunun kilosuna ve fiziksel gücüne bağlı olarak değişir. Her sporcu için aynı ağırlığa sahip olan boks eldivenleri tercih edilmez. Sporcu kilolarına göre tavsiye edilen boks eldiveni ağırlığı şu şekildedir:

  • 45 kg’a kadar olan sporcular: 6 OZ
  • 45 ile 65 kg arasında olanlar: 8 OZ
  • 65 ile 80 kg arasında olanlar: 10 OZ
  • 80 ile 90 kg arasında olanlar: 12 OZ
  • 90 kg ve üzerinde olanlar: 14 OZ veya 16 OZ

Boks eldivenleri, hem koruma sağlama hem de rakibi atılan yumrukların etkisini güçlendirme konusunda önemli role sahiptir. Yeni başlayanlar için genellikle hafif eldivenler tercih edilir. Böylece çok daha rahat hareket etme imkanı yakalarlar ve öğrenme süreci bu sporcular için daha hızlı olur.
Çocuklar için 6 ila 20 OZ arasındaki eldivenler kullanılabilirken, yetişkinler için ise bu aralık daha kısadır. Profesyoneller genellikle 8-10 OZ arasındaki eldivenleri tercih ederken, antrenmanlarda ise 12-16 OZ arasındaki eldivenler tercih edilir. 

Ağır eldivenlerle çalışmak sporcuların hızlanmasını sağlar. Bundan dolayı çocuklara nispeten daha ağır eldivenler verilir. Benzer şekilde antrenman eldivenleri de yine ağır olanlardan tercih edilir. Buna karşın karşılaşma sırasında daha hafif eldivenler kullanılarak, sporcuların olabildiğince hızlı olması hedeflenir. Boks eldivenlerinin ağırlığı konusundaki diğer detaylar şu şekildedir:

  • Ağır olanların darbeleri emme oranı çok daha yüksektir. Dolayısıyla sporculara daha etkin bir koruma sağlar.
  • Ağır olanlar etkin koruma sağlamasına karşın hız ve çevikliği olumsuz olarak etkiler. Sporcular, kendi stillerine göre bu noktada karar vermelidir. 
  • Ağır eldivenlerle atılan yumrukların etkileri daha yüksektir.
  • Hafif eldivenlerde bu etki nispeten daha düşük iken, hız ve çeviklik ise çok daha yüksektir.

12 OZ Boks Eldiveni Ne Demek?

12 OZ boks eldiveni, yaklaşık 340 gr ağırlığa sahiptir. 80 ile 90 kg arasındaki sporcuların tercih ettiği bu eldiven, orta seviyeli bir seçenek olarak dikkat çeker. Hafif müsabakalardan, antrenmanlarda ve özel partner ile yapılan çalışmalarda tercih edilen bir eldivendir.
Ağırlığı ve yoğunluğu nedeniyle yüksek koruma sağlarken, hız ve çevikliği ise nispeten olumsuz olarak etkiler. Sporcular, kilolarına ve kas durumlarına göre bu noktada tercihlerini yaparlar.

Bulk Beslenme Programı Bulk Beslenme Programı

Boks Eldiveni (2)
10 OZ Boks Eldiveni Ne Demek?

Yaklaşık 284 gram ağırlığındaki eldivenlerdir. Genellikle 65 ila 80 kg arasında olan sporcular tarafından tercih edilir. Antrenmanlarda ve bazı müsabakalarda kullanılabilir. Bu durum tamamen sporcunun kilosu ve kendi tarzı ile ilgilidir.
Bu eldiven, koruma ve hız konusunda dengeli seçeneklerden biridir. Çok ağır olmadığı için orta seviyeli bir koruma sağlarken, çok hafif olmadığı için de orta seviyeli bir çeviklik sağlar.