Hangi Hareket Hangi Kası Çalıştırır? Hangi Hareket Hangi Kası Çalıştırır?

Bilek Güreşinde Kol Neden Ağrır?

Bilek güreşinde, dirsek kısmından bileklere kadar gelen kol kasları aktif olarak kullanılır. Buna ek olarak kemik ve eklemler üzerine de yük biner. Dolayısıyla oluşan kol ağrısının arkasında farklı nedenler bulunabilir. Bilek güreşi sonrasındaki kol ağrısının başlıca nedenleri şu şekildedir:

 • Bilek güreşinde ön kol ve bilek kaslarına çok fazla yük biner. Eğer bu spor ısınmadan yapılır veya kaslar gereğinden fazla zorlanırsa kaslarda gerginlik ve spazm oluşabilir.
 • İlgili aktivite sırasında bilek ve dirsek eklemleri de yoğun yük altında kalır. Kaslar yeteri kadar güçlü olmadığında rakibin uyguladığı güç eklemlere biner. Bu durum ise eklemlerde ağrıya yol açabilir.
 • Nadiren de olsa kemikler çatlak ve hatta kırık dahi oluşabilir. 
 • Liflerde yırtılma da ağrıya neden olabilir.
 • Kasların aşırı zorlanmasına bağlı olarak ilgili bölgede ödem oluşabilir.

Bilek güreşi sonrası kol ağrısı farklı nedenlere bağlı olarak oluşabildiğinden, bu durumun kesin nedeni ancak doktor muayenesi ile anlaşılabilir. Fiziki muayene ve gerekli görülmesi durumunda görüntüleme tekniklerinden yararlanma ile problemlerin nedeni kesin olarak tespit edilir. 

Bazı durumlarda, bilek güreşi nedeniyle daha önce mevcut olan rahatsızlıklar belirgin hale gelebilir. Her ne kadar ilgili spordan sonra kolda ağrı oluşsa bile nedeni çok daha farklı olabilir. Bu türden nedenlerden bazıları aşağıdaki gibidir:

 • Tendon iltihabı
 • Eklem iltihabı

Bilek Güreşi (2)

Koldaki Kas Ağrısına Ne İyi Gelir?

Koldaki kas ağrına uygulanacak tedavi, ağrının nedenine bağlı olarak farklılık gösterir. Bazı vakalarda RICE protokolü yeterli iken, bazı vakalarda ise ilaç ya da cerrahi tedavi gerekebilir. Dolayısıyla ağrının şiddetine ve nedenine bağlı olarak uygulanacak yöntemler farklılık gösterir.

 • Bilek güreşinden sonra oluşan ağrılar için uygulanabilecek başlıca yöntemler aşağıdaki gibidir:
 • Dinlenme, bu noktadaki en önemli husustur. Ağrının fark edilmesi ile birlikte bilek güreşinden ve zorlayıcı aktivitelerden kesin olarak kaçınmak ve ilgili kası dinlendirmek gerekir. Dinleme sayesinde ağrı geçtikten sonra ise hafif egzersizler ile kas yeniden güçlendirilmelidir.
 • İlk birkaç gün ilgili bölgeye soğuk kompres uygulanmalıdır. Soğuk kompres, şişlik ve ödem riskini azaltacaktır. Mevcut şişliğin azalmasına da katkı verecektir.
 • Soğuk kompres sonrasındaki günlerde ise sıcak kompres yapılabilir. Sıcak kompres, kan akışını hızlandırır ve böylece iyileşme süresi kısalır. 
 • Masaj, bu bölgedeki kan akışının hızlanmasına katkı verir. Bu ise hem şişliklerin azalması hem de iyileşme süresinin kısalması ile sonuçlanır.
 • Bu süreçte sağlıklı beslenilmeli ve bol su içilmelidir.

Ağrının şiddetli olduğu durumlarda doktor onayı ile ağrı kesiciler ve anti inflamatuar ilaçlar kullanılabilir. Yine ağrının nedenine bağlı olarak farklı ilaç tedavileri uygulanabilir. Nadiren de olsa bazı vakalarda tedavi için cerrahi yöntemlere başvurulması gerekir.

Bilek Güreşi (1)
Bilek Güreşi Kol Kırılması Neden Olur?

Bilek güreşinde en istenmeyen durumların başında hiç şüphesiz kol kırılmaları gelir. Humerus kırıkları olarak ifade edilen bu durum, farklı nedenlere bağlı olarak oluşabilir. İlk bakışta kırıkların kaybeden tarafta oluştuğu düşünebilir. Ancak kazanmaya yakın taraflarda da kol kırıkları oluştuğu bilinmektedir.
Bu durumun temel nedeni, amatörce yapılan bilek güreşleridir. Kol, bilek ve dirseğin yanlış konumlandırılması, bu türden olumsuzluklara yol açmaktadır.