Bilek güreşinde bir çok temel kural vardır ama en önemli kurallardan biri masa ölçülerinin doğru olmasıdır. İşte Bilek güreşinde masa ölçüleri:

 • Bilek güreşi masasının yerden yüksekliği 102 cm’dir. Masanın ölçüleri ise 91 x 66 cm şeklindedir.
 • Sporcular, kare oturakların üzerinde maç yaparlar. Oturakların yerden yüksekliği 45 cm iken, ölçüleri oturma yüzeyinin ölçüleri ise 45 x 45 cm şeklindedir.
 • Masada dirsek ve tuş pedleri yer alır. Dirsek pedleri, 18 x 18 cm ölçülere sahiptir. Dirsek pedinin yüksekliği ise 5 cm’dir.
 • Tuş pedleri ise 30 cm uzunluğa, 5 cm genişliğe ve 10 cm yüksekliğe sahiptir. 

Bilek güreşi masası ölçüleri bu şekildedir. Söz konusu ölçülere sahip olan masa ve oturaklar zemine sabitlenir ve maçlar bu şekilde yapılır.

Kalistenik Egzersiz Programı Kalistenik Egzersiz Programı

Bilek Güreşi Masası Nereden Alınır?

Bilek güreşi masası alınmak istendiğinde farklı seçenekler olduğu görülecektir. Bu seçeneklerin tamamındaki masaların ilk bakışta standartlara uygun olduğu düşünülebilir. Ancak maliyetleri düşürmek veya sadece kar elde etmek için satış yapan yerler de vardır. Bu tip yerlerdeki masaların ölçüleri standartlar uygun değildir ve hatalıdır.
Esasında bilek güreşi masası istenilen her yerden alınabilir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken temel husus, alınan masanın ölçülerinin WAF standartlarına uygun olmasıdır. Dolayısıyla bilek güreşi masası alırken şu hususlara dikkat edilmesi gerekir:

 • Masanın yüksekliğinin 102 cm olması gerekir. Piyasada yüksekliği 71 cm veya 72 cm olan masalar vardır. Bu yükseklik, bedensel engelli sporcuların kullandığı masalarda geçerlidir.
 • Masa yüksekliği standarttır ve 102 cm’dir. Orta boy, küçük boy veya büyük boy şeklinde farklı masa seçenekleri bulunmaz.
 • Masada yer alan dirsek ve tuş pedlerinin bondex olması gerektiği unutulmamalıdır. Süngerden hazırlanan pedlerin olduğu masalar tercih edilmemelidir.
 • Kaplama malzeme olarak deri kullanılması önemlidir. Ancak yüksek maliyet nedeniyle muşamba olarak ifade edilen yumuşak plastikler de kullanılmaktadır.
 • Masanın diğer ölçü ve standartlarının yine WAF tarafından belirlenmiş olanlara uygun olması son derece önemlidir.

Bu hususlara dikkat edildiğinde, bilek güreşi masasının nereden alındığının çok fazla önemi olmayacaktır. Burada önemli olan WAF standartlarına uygun masaların tercih edilmesinin gerekliliğidir.

Bilek Güreşi Masası (1)
Bilek Güreşi Masası Hangi Materyalden Yapılır?

Bilek güreşi masasının uzun ömürlü olması için kaliteli malzemelerden yapılması gerekir. Kaliteli malzemelere ek olarak standartlar da bu noktada dikkate alınmalıdır. Buna göre malzeme konusundaki standartlardan bazıları şu şekildedir:

 • Masanın üst bölümünün 7 cm kalınlığında kontrplaktan oluşması gerekir.
 • Kontrplak üzerinde ise rahatlığın sağlanabilmesi için reçine tipi ya da vinil malzeme ile kaplı ince bir kat köpük olmalıdır.
 • Dirsek ve tuş minderlerinin sünger değil, bondex olması gerekir. Bondex, normal süngerin daha sert ve sıkı hali olarak düşünülebilir.
 • Masada iki farklı renk kullanılır ve böylece masanın tam merkezi ile oyuncuların bölümleri belirlenir.

 Malzeme konusunda kaliteden ödün verilmemesi, dayanıklı masalara sahip olma noktasında çok önemli avantajlar sağlar. 


Bilek Güreşi Masası Resimleri

Bilek güreşi masası resimleri, bu masaları alacak kişilere fikir vermesi açısından önemlidir. Resimlere bakıldığında masalarda iki farklı renk kullanıldığı görülecektir. Bu renkler kırmızı-siyah, sarı-siyah ve kırmızı-mavi gibi farklı seçeneklere sahiptir. 
Resimler üzerinden masalardaki diğer detaylar da incelenebilir. Her ne kadar standartlarda tüm ölçüler belli olsa da resimler üzerinden bunları görmek ve incelemek çok daha avantajlı olacaktır.