Bilek güreşinde aktif hale gelen çok sayıda kas vardır. Her ne kadar akla ilk olarak ön kol ve bilek kasları gelse de bunlara ek olarak göğüs kasları, omuz kasları ve sırt kasları da bilek güreşinde görev yapar. Dolayısıyla bu kaslara yönelik olan aletlerin tamamı bir noktada bilek güreşi antrenman aletleri olarak da kabul edilebilir.
 

Bilek Güreşi İçin Temel Ekipmanlar

Bilek güreşini profesyonel olarak yapabilmek için temel ekipman, bilek güreşi masasıdır. WAF standartlarına uygun olan masalar, profesyonel müsabakalar için temel şartlardandır. Amatör sporcular ise farklı türden masalarda bu sporu yapabilir.
Bilek güreşi için masa haricinde zorunlu olan bir ekipman bulunmamaktadır. Ancak bilek güreşi antrenmanı yapacaklar için farklı alet seçenekleri vardır. Bunlardan bazılarına dair detaylar aşağıdaki gibidir:

 • Metal El Yayları

Bilek güreşi antrenman aleti denildiğinde akla ilk gelen seçeneklerden biridir. Yeni başlayanların dahi ezme olarak ifade edilen hareketleri rahatlıkla yapabileceği bir alettir. Bu sayede bilek kasları çalıştırılır ve bileğin zaman içerisinde kalınlaşması sağlanır.

Bel Esnetme Hareketleri Bel Esnetme Hareketleri
 • El Yayı

Bilek kaslarına yönelik bir alettir. El ile kol bölgesine takılan bu alet, bileğin normal yönde hareket etmesi durumunda direnç uygular. Böylece ilgili bölgedeki kaslar aktif olarak çalışır ve gelişir.

 • Dumbell

Dumbell, bilek ve ön kol kaslarının geliştirilmesinde etkili bir alettir. Vücut geliştirme sporları ile ilgilenen herkesin kullandığı bu alet, bilek güreşçilerinin de favorilerinden biri olarak dikkat çeker.

 • Bilek Güçlendirici

Bileğe ve parmaklara takılan bu alet, parmaklara kadar giden kasların geliştirilmesini sağlar. Bu kasların tamamı bilekten geçtiği için aynı zamanda bilek gelişimini de sağlar.

 • El ve Kol Geliştirici

Basit bir yay düzeneğinin el ve bilek kasları için tasarlanmış halidir. Ayarlanabilir modellerinin de olması, farklı güç seviyelerine yönelik çalışmaların yapılmasına imkan verir.

Başlıca bilek güreşi ekipmanları bu şekildedir. Bunların haricinde de egzersiz yapmak için farklı ekipmanlar vardır. Sporcular, kendi ihtiyaçlarına bağlı olarak bunlardan dilediklerini kullanarak bileklerini ve kol kaslarını geliştirebilir.

Bilek Güreşi El Yayı

Bilek güreşi el yayı, bilek güçlendirici ve bilek güçlendirme aleti gibi isimlere sahip olan bu ekipman, bilek ve ön kol kaslarının etkili olarak çalışmasını sağlar. Başlıca yararları şu şekilde sıralanabilir:

 • Bilek ve ön kol bölgesindeki kasların tamamını çalıştırır.
 • Bilek ekleminin daha stabil hale gelmesine katkı verir.
 • El ve parmak kaslarının gelişimine katkı verir.

Bu etkileri ile bilek güreşi için sporcuların hazırlanmasını sağlar. Kullanımı son derece kolay olan bu yay ele yerleştirilir ve sıkılarak bırakılır. Ayarlanabilir modellerinde zaman içerisinde farklı zorluk seviyelerine geçilir.

Bilek Güreşi Antrenmanı Nasıl Yapılır?

Bilek gücü antrenmanı için kullanılacak farklı hareketler ve aletler vardır. Sporcular, kendi kas durumlarına göre bunlardan uygun olanları tercih edebilir. Yaygın olarak yapılan hareketlerden bazıları şunlardır:

 • Havlu sıkma, en etkili hareketlerden biridir. Islak havlunun sıkılması ile el ve kol kasları aktif olarak çalışır. Farklı sıkma versiyonları ile sıkmanın zorluğu değiştirilebilir.
 • Havlunun ucuna bağlanacak ağırlıkları kol ile kaldırmak, bir diğer egzersizdir. Dirsekler bükülecek şekilde ağırlıklar kaldırılır. 
 • Statik barfiks, yine bu kapsamdaki seçeneklerdendir. Kol, bilek, göğüs ve omuz kasları için ideal bir egzersizdir.

Bunların haricinde, ilgili kas gruplarını hedefleyen egzersizler yapılabilir.