Güreş Nasıl Oynanır? Güreş Nasıl Oynanır?

El Bileği Nasıl Güçlendirilir?

El bileğinin güçlendirilmesi için yapılan farklı hareketler ve egzersizler vardır. Sporcular, kendi seviyelerine ve bileklerinin güç durumlarına göre bunlardan uygun olanları yapabilir. Egzersizler yapılırken, kolaydan zora doğru gidilir ve böylece bileklere zarar verilmeden etkili bir güçlenme ve kalınlaşma sağlanır.
Bileklerin güçlendirilmesi için yapılan hareketler ve bunlara dair detaylar aşağıda yer almaktadır.

  • Barbell Wrist Curl (Bilek Kıvırma)

Bar ile bilek kıvırma olarak da bilinen bu hareket, bileklerin kalınlaşmasındaki en etkili yöntemlerden biridir. Hareketi yapabilmek için bir ağırlığa ihtiyaç vardır. Hareket için avuçlar yukarı bakacak şekilde pozisyon alınır ve ağırlığın olduğu bar bu şekilde tutulur. Sonrasında ise dirsekler sabit kalmak şartı ile bilekler yukarı doğru kıvrılır. Böylece ağırlık, tamamen bileklerle kaldırılmış olunur.
Bu egzersiz 10’lu tekrarlar şeklinde 2 veya 3 set olarak yapılabilir. Zaman içerisinde kaldırılan ağırlık artırılarak kaslar zorlanır ve gelişim süreci hızlandırılır.

  • Reverse Wrist Curl (Ters Bilek Kıvırma)

Bilek kıvırma hareketinin tersi şeklinde yapılır. Hareket için avuç içleri aşağı bakacak şekilde pozisyon alınır ve bar kavranır. Sonrasında ise ağırlık varken bilekler ters yönde kıvrılır. Zorlayıcı bir harekettir ve bundan dolayı düşük ağırlıklarla başlanmalıdır. Zaman içerisinde ağırlıklar artırılabilir.

  • Barbell Reverse Curl (Ters Ön Kol Kıvırma)

Ön kol ve bilek kaslarının gelişimini sağlayan bir harekettir. Hareketi yapabilmek için halteri avuçlar yere bakacak şekilde tutmak gerekir. Sonrasında ise halter göğüs hizasına kadar kaldırılır ve burada birkaç saniye beklendikten sonra eski pozisyonuna döndürülür. 

  • Wrist Rotation (Bilek Dönüşü)

Bir dambıl veya tek elle tutulabilecek benzeri bir ağırlık, avuç içleri ileri bakacak şekilde kavranır. Sonrasında ise elde ağırlık var iken bilekler saat yönünde ve saat yönünün tersinde çevrilir. Böylece ilgili bölgedeki kaslar çalıştırılır. 
Başlıca bilek güçlendirme hareketleri bu şekildedir. Ancak bunların haricinde de farklı hareketler bulunmaktadır. Sporcular, kendilerine uygun hareketleri tercih ederek bileklerini güçlendirebilir.

Bilek Güçlendirme HareketleriZayıf Bilekler Nasıl Kalınlaşır?

Zayıf bileklerin kalınlaşması, ancak buradaki kasların güçlendirilmesi ve kas hacminin artırılması ile mümkündür. Bu ise yapılacak egzersizlerle gerçekleştirilir. Doğru egzersizler, bilek bölgesindeki kasların büyümesini ve bileğin kalınlaşmasını sağlar.
Tercih edilecek egzersizin sporcuya uygun olması son derece önemlidir. Sporcuların bu noktada dikkatli olması ve gerekli durumlarda bir uzmandan yardım alması gerekir. Uygun olmayan antrenman ve egzersizlerin yapılması, bilek bölgesinde sakatlıklara yol açabilir.

Bilek Güçlendirme Hareketleri (1)Bilek Gücü Ne İşe Yarar?

Bilek kaslar, dirsek bölgesinden başlayarak bileğe kadar uzanır. Bu kaslar, el ve bilek eklemlerinin çalışmasını sağlar. İnsan vücudundaki en önemli kaslardan biri olarak kabul edilir. Bu kasların hacminin artması ile ortaya çıkan bilek gücü, insanlara farklı avantajlar sağlar. Söz konusu avantajlardan bazıları aşağıdaki gibidir:

  • Nesnelerin tutulması ve kaldırılması için gerekli olan kavrama gücünün artmasını sağlar. Daha güçlü kavrama, daha güvenli kaldırma anlamına gelir.
  • Bilek kaslarının güçlü olması, el becerisi gerektiren işlerin daha rahat yapılmasına katkı verir.
  • Güçlü bilek kaslar, bu bölgedeki eklemlerin ve diğer vücut bileşenlerinin daha güvende olmasını sağlar. Dolayısıyla sakatlık riskini düşürür.
  • Spor performansının artmasına katkı verir.
  • Güçlü ve kalın bilekler, estetik bir görünüm sağlar.
  • Bilek gücünün öne çıkan yararları ve avantajları genel olarak bu şekildedir.