Basketbol oyun kuralları gerek amatör gerekse de profesyonel oyuncular için çok zorlayıcı değildir. Basketbol oynarken bilinmesi ve uyulması gereken temel kurallardan bazıları şu şekildedir:

·         Basketbol, 5 kişiden oluşan iki takım tarafından oynanır. Bir takımda en fazla 12 oyuncu bulunabilir.

·         Bir maç, 10 dakikalık 4 periyottan meydana gelir. NBA’de ise bir maç, 12 dakikalık 4 periyottan oluşmaktadır.

·         Birinci ve ikinci periyot arasında 2 dakika, üçüncü ve dördüncü periyot arasında 2 dakika mola verilir. İkinci ve üçüncü periyot arasındaki mola süresi ise 15 dakikadır.

·         4 çeyrek sonucunda oyundaki eşitlik bozulmaz ise 5 dakikalık uzatmalar başlar. Eşitlik bozulana kadar her biri 5 dakika olan uzatma devreleri oynanır.

·         Oyun sırasında oyuncu değişiklikleri yapılabilir. Çıkan oyuncular, daha sonra yeniden oyuna dahil olabilir.

·         Faul atışları 1 sayı olarak kabul edilirken, diğer atışlar ise yapıldıkları bölgelere göre 2 veya 3 sayı olarak kabul edilir.

·         Steps veya hatalı yürüme durumunda top rakibe geçer. Steps, topu sektirmeden 3 adım atma, topun ayağa çarpma veya topun iki elle sektirilmesi durumuna verilen isimdir.

·         Rakibi itmek, çekmek, çelme takmak ve benzeri hareketlerde bulunmak fauldür.

·         Yapılan atışın sayı olması ve tam atış sırasında faul yapılması durumunda basket-faul olur. Yani hem atış geçerli sayılır hem de atışı yapan oyuncu 1 serbest atış kullanma hakkı elde eder.

·         Topu alan takım, 8 saniye içerisinde rakip yarı sahaya geçmelidir. Ayrıca başlanan hücumu da 24 saniye içerisinde sonlandırmalıdır.

·         5 faul yapan oyuncu, oyun dışı kalır ve yerine farklı bir oyuncu girer. NBA’de ise 6 faul sonucunda oyuncu oyun dışında kalmaktadır.

Başlıca kurallar bu şekildedir. Ancak bunların haricinde de çok sayıda kural bulunmaktadır.

Basketbolda 3 5 8 24 Saniye Kuralı Nedir?

Basketbolda 3, 5, 8 ve 24 saniye kuralları bulunur. Profesyonel oyuncuları ilgilendiren bu kurallara dair detaylar aşağıdaki gibidir:

·         3 Saniye Kuralı

3 saniye kuralı, topu kontrol eden oyuncunun, rakip pota önündeki boyalı alanda en fazla 3 saniye kalabilmesidir. Topla birlikte bu alana giren oyuncunun atış yapması, topu elinden çıkarması veya her iki ayağını da boyalı alanın dışına atması gerekmektedir.

·         5 Saniye Kuralı

Topu oyuna sokan oyuncunun, 5 saniye içerisinde top elinden çıkarması ve oyuna sokması gerekir.

Canlı topa sahip ve yakından savunulan bir oyuncu, en fazla 5 saniye topu elinde tutabilir. Bu süre içerisinde pas veya şut atmalıdır. Ayrıca süre dolmadan topla birlikte koşuya da başlayabilir.

Basketbolun Faydaları Fiziksel ve Ruhsal Etkileri Basketbolun Faydaları Fiziksel ve Ruhsal Etkileri

·         8 Saniye Kuralı

Oyunu başlatan takım, 8 saniye içerisinde rakip sahaya geçmelidir. 8 saniye sonunda rakip sahaya geçilmemesi durumunda top, diğer takıma verilir.

Basketbol Oyun Kuralları

24 Saniye Kuralı Nedir?

Topla oyuna başlayan bir takım, 24 saniye içerisinde atağını sonlandırmak zorundadır. Atağı sayı yaparak, atış yaparak veya topu kaybederek sonlandırır. Eğer 24 saniye geçmesine rağmen top hala aynı takımdaysa şut saati dolmuş kabul edilir ve top diğer takıma verilir.

Basketbol Oyun Kuralları Oyun Süresi Saha Ölçüsü Nedir?

Basketbol saha ölçüleri, 28 x 15 m şeklindedir. Potaların yerden yüksekliği 3,05 m ve serbest atış çizgisinin potaya olan uzaklığı 4,6 m’dir. Üç sayı çizgisinin potaya olan uzaklığı ise 6,75 m’dir.