Basketbol seçmeleri için her takımın farklı değerlendirme kriterleri vardır. Takımların kriterleri büyük oranda benzerlik göstermesine karşın bazı ufak farklılıklar da vardır. Bundan dolayı adayların girecekleri seçmelerin nasıl yapılacağına dair önceden bilgi alması yararlı olacaktır.

Beşiktaş Basketbol Altyapı Seçmeleri 2024

Beşiktaş, Türkiye’nin en büyük spor kulüplerinden biridir. Farklı branşlarda takımları ve sporcuları bulunan bu kulübün basketbol takımı da vardır. Beşiktaş, hem Türkiye liglerinde hem de uluslararası liglerde önemli başarıları olan bir takımdır. Bu takımın başarılarındaki önemli etkenlerden biri de altyapıdan çıkan basketbolculardır.
Beşiktaş basketbol altyapı seçmeleri, profesyonel olmak isteyenler için önemli bir fırsattır. Bu fırsatı değerlendirmek için seçmelerin takip edilmesi ve katılım gösterilmesi gerekir.
2024 yılı için Beşiktaş tarafından basketbol altyapı seçme tarihleri henüz açıklanmadı. Geçmiş yıllara bakıldığında seçmelerin Haziran ayında yapılacağı ifade edilebilir. Haziran ayının hemen başında yapılan duyuru ile şartlar adaylara bildirilir ve sonrasında ise belirtilen yerde seçmeler gerçekleştirilir.
Beşiktaş basketbol seçmeleri için en önemli kriter doğum tarihidir. Geçmiş yıllara bakarak 2024 yılında seçmelere katılabileceklerin doğum yıllarının 2008 ile 2014 arasında olması gerekir. Beşiktaş, diğer takımlardan farklı olarak 9-15 yaş arasındakilerin seçmelere katılmasına olanak sağlamaktadır.

Basketbol Altyapı Seçmeleri Nasıl Yapılır

Galatasaray Basketbol Altyapı Seçmeleri 2024

Galatasaray, profesyonel basketbolcu olmak isteyenlerin rüyalarını süsleyen bir diğer takımdır. 2024 yılı için de Galatasaray tarafından basketbol altyapı seçmeleri tarihleri açıklanmadı. Geçmiş yıllarda seçmeler genellikle Ekim ayında yapılmıştır. 2024 yılında da benzer bir takvim yayınlanabilir.
Galatasaray basketbol altyapı seçmeleri için adayların doğum yıllarının 2011 ile 2015 arasında olması gerekir. Galatasaray, 9-13 yaş aralığında olanlara yönelik seçmeler düzenlemektedir. Bu yaş aralığının dışında olanların seçmelere katılma olasılığı bulunmamaktadır.

Adaylara yapılan seçmede ise belli kriterlere bakılmaktadır. Bu kriterlerden öne çıkanlar şu şekildedir:

Türkiye Bilek Güreşi Şampiyonları Türkiye Bilek Güreşi Şampiyonları
  • Genel duruşa bakılır. Adayın boyu ve kollarının uzunluğu dikkate alınır. Yaşına göre gelişiminin hangi seviyede olduğu belirlenir.
  • Fiziksel kalitesinin belirlenmesi için hazırlanan parkur tamamlanır.
  • Top sürme, şut, turnike gibi temel becerilere bakılır.
  • 1 vs 1 veya 2 vs 2 şeklinde kısa maçlar yaptırılır.

Buradaki kriterler sadece Galatasaray için değil, seçme yapan diğer takımlar için de geçerlidir. 

Fenerbahçe Basketbol Altyapı Seçmeleri 2024

Fenerbahçe, Türkiye’deki en başarılı basketbol takımlardandır. Üstelik sadece Türkiye’de değil, Avrupa’da da son derece başarılıdır. Dolayısıyla Fenerbahçe gibi bir takımın altyapısına girmek ve burada profesyonel olmak, her basketbolcunun hayalidir. 
Fenerbahçe, her yıl olduğu gibi 2024 yılında da basketbol altyapı seçmelerini Haziran ayında yapacak. Farklı bir gelişme olmadığı sürece seçmelerin Haziran ayının başında seçme duyuruları yapılır ve duyurudan sonraki hafta ise belirtilen yerde ve saatte seçmeler gerçekleştirilir.
Seçmelere katılacak kişilerin yaşlarında Fenerbahçe, Galatasaray ile benzer yaklaşımı izlemektedir. Seçmelere katılacakların doğum yıllarının 2011 ile 2015 arasında olması, yaşlarının ise 9-13 aralığında olması gerekir. Farklı yaş aralığındaki kişiler seçmelere kabul edilmemektedir. 
Basketbol altyapı seçmeleri sonucunda altyapıya giren oyuncular, buradaki antrenmanlara düzenli şekilde katılır ve gelişim gösterir. Ancak altyapıya giren her sporcunun profesyonel olması gibi bir durum söz konusu değildir. Nihayetinde basketbolda vücut gelişimi çok önemlidir. Bazı çocukların gelişimleri beklendiği gibi olurken, önemli kısmında ise bu gelişim sınırlı kalabilmektedir.