Badminton, masa tenisi ve tenise benzeyen bir oyundur. Özel raketler ve yine özel bir topla oynanan bu oyun, ekipmanları ve saha ölçüleri ile tenisten ve masa tenisinden ayrılır. Özellikle topunun havada süzülerek yere düşmesi, bu oyunun diğerlerinden en önemli farkıdır. Tıpkı tenis ve masa tenisinde olduğu gibi tekler veya çiftler halinde oynanabilir.

Badminton File Yüksekliği Kaç cm?Badminton File Yüksekliği (1) (1)

Badminton file yüksekliği orta noktada 1,524 metre, direklerde ise 1,55 metredir. Filenin genişliği ise 6,1 metredir. En 76 cm olan bilenin üst bölümünde kalınlığı 3,75 cm olan beyaz bir bant vardır. Filenin direklere gergin şekilde asılması ve filenin belirgin hale getirilmesi için bu beyaz bant son derece önemlidir.

Koyu renkli ve ince kordondan yapılan filenin deliklerinin büyüklüğü ise 15 mm ile 20 mm arasındadır. Bu delikler kare şeklindedir. Deliklerin küçük boyutlu olması, içerisinden topun geçmesini engeller.

Filenin asılı olduğu direklerin yüksekliği, 1,55 metredir. Direkler, taşınabilir olabileceği gibi zemine sabitlenmiş de olabilir. Filenin yüksekliği, esasında direklerden kaynaklanır. File yüksekliğinde hata olmaması için direklerin doğru yükseklikte olması ve düzgün şekilde ilgili alana yerleştirilmesi son derece önemlidir.

Badminton Ölçüleri Nelerdir?Badminton File Yüksekliği (3) (1)

Badminton, tekler veya çiftler şeklinde oynanabilir. Tekler ve çiftler için saha ölçüleri farklıdır. Teklerde sahanın uzunluğu 13,4 metre, genişliği ise 5,18 metredir. Çiftlerde ise sahanın uzunluğu 15,24 metre, genişliği ise 6,1 metre şeklindedir.

Sahanın belirgin hale getirilmesi için beyaz ve sarı çizgiler kullanılır. Çizgilerin 4 cm kalınlığında olması gerekir. Ayrıca bu çizgiler, sınırlarını çizdiği alanın içerisinde kabul edilir.

Badmintonda kullanılan tüy top, hava olaylarından çok fazla etkilenir. Bundan dolayı uluslararası ve profesyonel müsabakalar kapalı alanlarda yapılır. Kapalı alanların yüksekliğinin en az 8 metre olması gerekir. Ayrıca sahanın yan çizgileri ile kapalı alanın duvarı arasında en az 90 cm, bitiş çizgileri ile duvar arasında ise en az 150 cm olması şartı aranır.

Vinyasa Yoga Nedir? Vinyasa Yoga Nedir?

Badminton Seti Kaçta Biter?Badminton File Yüksekliği (2) (1)

Badminton, setler halinde oynanan bir oyundur. Her set, 21’de biter ve 21 sayıya ulaşan ilk sporcu seti kazanır. Ancak setin kazanılması için sporcuların, rakibine en az 2 sayı fark atması gerekir. Örneğin; 21-19, 21-15, 21-17 gibi skorlarda set sona erer. Ancak 2 farkın olmadığı 21-20 şeklindeki skorda ise set uzar. Oyunda sayı almak için tüy topun, rakip sahaya düşürülmesi veya rakibin hata yaparak topu dışarı atmasının sağlanması gerekir.

Uzayan sette, rakibinden 2 sayı öne geçen sporcu seti kazanır. Fakat bunun başarılamaması durumunda, 30 sayıya ulaşan ilk sporcu seti almış kabul edilir ve diğer sete geçer. Bu oyunda bir set ortalama 25-30 dakika sürer. Bazen bu süre 60 dakikaya kadar çıkabilir. Sporcuların yakın güçte olmaları, set sürelerinin uzamasına neden olur.

Toplamda 3 setten oluşan bu oyunda 2 seti kazanan sporcu, maçı da kazanmış sayılır. Oyunun ilk 2 setinin bir sporcu tarafından kazanılması durumunda oyun biter ve son set oynanmaz. Bu yönü ile tenis ve masa tenisi ile büyük bir benzerlik gösterdiğini ifade etmek yanlış olmayacaktır. Son derece keyifli bir oyun badminton, son dönemlerde Türkiye’de yaygınlaşmaya başlamıştır.