Ashtanga yoga, kendi içerisinde kademeleri bulunan bir türdür. Kolaydan zora doğru gidişin olduğu bu aşamaların her birinde farklı seri pozisyonlar bulunur. Öğrenciler, deneyim kazandıkça farklı serilere geçer ve aşamaları bu şekilde tamamlar. Odaklama ve disiplinin sağlanması, bu yoga türünün temel hedeflerinden biridir.

Ashtanga, sekiz kol (basamak) anlamına gelmektedir. Adından da anlaşılacağı üzere sekiz basamaktan meydana gelir ve bunlara dair detaylar şu şekildedir:

·         Yama (Etik kurallar)

Voleybol Lisansı Nasıl Alınır? Voleybol Lisansı Nasıl Alınır?

·         Niyama (Kişisel gözlem ve disiplin)

·         Asana: (Bedensel duruş)

·         Pranayama (Nefes kontrolü)

·         Pratyahara: (Algıların kontrolü)

·         Dharana (Konsantrasyon)

·         Dhyana (Meditasyon)

·         Samadhi (Birleşme)

En Zor Yoga Hangisi?

Ashtanga Yoga Nedir (1) (1)

En zor yoga, seri halinde yapılan ve farklı zorluk seviyelerine sahip olan ashtanga yogasıdır. Sekiz basamaklı kol anlamındaki bu yoga, son derece zorlayıcı ve yoğundur. Dayanıklılık ve güç gerektirmesi, ilk defa yogaya başlayacaklar için uygun bir seçenek olarak kabul edilmemesine neden olur.

Burada sürekli olarak zorlu ve akıcı pozisyonların yerine getirilmesi gerekir. Bunlar yapılırken, nefes kontrolü de sağlanmalıdır. Bedenin güçlendirilmesi, esneklik kazanmak ve sinirlerin sakinleştirilmesi için yapılır. Tipik olarak belli sıralaması bulunan ve vinyasa olarak isimlendirilen pozisyonlara bağlı kalınarak yapılır.

Her ne kadar buradaki hareketler fiziksel güce bağlı olsa da ashtanga yogası sadece fiziksel sağlık kazandırmakla kalmaz. Buna ek olarak zindelik de sağlar. Ayrıca duygusal ve zihinsel dengenin sağlanmasına yardımcı olur.

Etkilerinin farklı alanlara yönelik olması, bu yoganın zor olmasının temel nedenlerinden biridir. Ancak ilgili zorluğun kişiden kişiye göre değişebileceği unutulmamalıdır.

En zor yoga ashtanga yogası olarak kabul edilir. Ancak kişinin yoga deneyimine, bedeninin esnekliğine ve beden yapısına göre bu durum farklılık gösterebilir. Ashtanga yogasının haricinde zor olarak kabul edilen yogalardan bazıları ve bunlara dair detaylar aşağıdaki gibidir:

·         Bikram Yoga: Yoğun nemde ve yüksek sıcaklıkta yapılan bir yoga türüdür. Terlemeyi aşırı derecede artırır ve kasları zorlar. Sıcaklara karşı hassas olanlar ile kronik hastalıkları bulunanlara uygun olmayan bir türdür.

·         Vinyasa Yoga: Yoğun ve hızlı derslere sahiptir. Temel olarak ashtangaya benzediği ifade edilebilir.

·         Iyengar Yoga: Hassas denge ve hizalamaya odaklanır. Kullanılan aksesuarlar ile zorlayıcı pozların yapılmasını gerektirir. Esneklik ile beden farkındalığını geliştirmek isteyenler için ideal seçeneklerden biridir.

Görüleceği üzere zor olarak nitelendirilebilecek farklı türler de vardır.

En Kolay Yoga Hangisi?

En kolay yoga, hatha yogadır. Yeni başlayanlar için ideal seçenek olup, farklı zorluk seviyelerine sahiptir. Bu sayede yeni başlayanların uyum sağlaması kolaylaşır. Beden farkındalığının artırılması ve yoganın tanınması için yapılır.

Sanskritçedeki güç (ha) ve disiplin (tha) anlamına gelen kelimelerin birleşmesinden oluşur. Zihinsel ve bedensel birleşmeyi hedefler. Binlerce yıllık geçmişe sahiptir ve günümüzde halen yapılmaktadır.

Ashtangasana Nedir?

Ashtangasana, Sanskritçe bir terim olup, sekiz köşeli poz veya diz göğüs çene duruşu anlamına gelir. Kısacası ashtanga yogasındaki bir pozisyon olarak da ifade edilebilir. Bu pozisyonda vücut sekiz noktadan zemine temas eder. İsmini de tam olarak bu özelliğinden alır.

Beden, başta eller ve ayaklar olmak üzere vücut bileşenleri üzerinde dengededir. Bir tahta gibi denge stabildir. Eller ve ayaklar yere paralel iken, vücut bileşenleri düz çizgiler oluşturur. Bu hareket, bedenin güçlendirilmesi, dengenin sağlanması ve odaklanmanın artırılması gibi yararlara sahiptir.