Hamstring sakatlığı olarak da bilinen arka adale çekmesi ifade edilen bu durum kendisini genellikle ağrı, şişlik ve harekette kısıtlılık ile belli eder. Erken teşhis ve sonrasında uygulanacak doğru tedavi ile aşılan bir rahatsızlıktır.

Arka Adele Çekmesi Nedir?

Arka adale çekmesi nedir sorusu bacak kaslarını zorlamayı seven sporcular tarafından merak edilmektedir. Arka adele çekmesi, hamstring kaslar olarak bilinen arka adaledeki kasların yırtılması veya gerilmesi durumudur. Kaslardaki sorunun seviyesine göre bu rahatsızlık grade 1, grade 2 ve grade 3 şeklinde derecelendirilir.

Hamstring kaslar, uyluk arkasında yer alan ve kalçadan dize kadar uzanan üç farklı kas grubundan oluşmaktadır. Buradaki kaslar, bacak hareketlerinin yapılmasını sağlar. Bacağın ileriye ve geriye uzatılması, döndürülmesi ve bükülmesi gibi hareketlerinde, bu kas grubu çalışır.

Arka adale çekmesinde hamstring kaslarındaki lifler, yırtılır veya gerilir. Yırtılma, kasların yapışma noktasında meydana gelebileceği gibi farklı noktasında da meydana gelebilir. Bu kas grubundaki çekme, kendisini şu belirtilerle gösterir:

·         Kas spazmı belirtileri

·         Yürümede zorlanma ve topallama

·         Normalde çok rahat yapılan bacak hareketlerini yaparken ağrı hissetme

·         Şişlik

·         Morarma ve benzeri türden renk farklılıkları

·         İlgili bölgeye dokunulduğunda çekme hissinin oluşması

Eğer bu sorun kaslardaki yırtılmadan dolayı oluşursa yırtılma sırasında bir ses duyulur. Kişinin kendisini de rahatlıkla duyabileceği bu ses, ilgili kaslarda yırtılma olduğunun en önemli işaretlerinden biri olarak kabul edilir.

Arka Adale Çekmesi Nasıl Geçer?

Arka Adale Çekmesi Nasıl Geçer

Sporcular görülen arka adale çekmesinin geçmesi için RICE protokolü olarak bilinen süreç uygulanmalıdır. Diğer sportif yaralanmalarda da uygulanan RICE protokolü; dinlenme, soğuk kompres ve yüksek tutma şeklindedir.

Kastaki çekme fark edildiği anda hemen yapılan egzersiz sonlandırılır ve ilgili bölgeye 10-15 dakikalık soğuk uygulaması yapılır. Bu uygulama, her saatte gerçekleştirilir. Böylece ilgili bölgedeki ödem ve şişlik oluşma olasılığı azaltılarak, tedavi süresinin kısalması sağlanır. Ödem oluşmasını engellemek için bandaj uygulaması da yapılabilir.

Yırtık ve gerilme, sporcularda ağrıya neden olabilir. Ağrının şiddetine bağlı olarak ağrı kesici ve anti inflamatuar ilaçlar reçete edilebilir. Ayrıca bacaktaki yükün azaltılması için tedavi sürecinde baston veya koltuk değneği de kullanılabilir.

Gerilme veya yırtılma ile birlikte ilgili kasların dinlendirilmesi gerekir. Dinleme süresine bağlı olarak bu kas grubu güçsüz düşebilir. Böyle durumlarda hastaların fizik tedaviye gitmesi ve ilgili kas grubunu güçlendirmesi gerekir. Güçlendirme, aynı problemin tekrar etme olasılığını da büyük oranda ortadan kaldıracaktır.

Arka adale çekmelerinin önemli kısmında cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyulmaz. Ancak bazı vakalarda, yırtılmanın büyüklüğü ve etkilenen kas grubu sayına göre cerrahi yöntemler tercih edilebilir. Ayrıca bazı vakalarda PRP enjeksiyonu gibi farklı tedavi yöntemlerinden de yararlanılır.

Voleybol Lisansı Nasıl Alınır? Voleybol Lisansı Nasıl Alınır?

Tedavi sürecinin mutlaka uzman bir doktor kontrolünde yapılması gerektiği unutulmamalıdır. Aksi durumda tedavi süreci uzar ya da farklı problemler ortaya çıkabilir.

Adale Kasılması Nasıl Geçer?

Arka Adale Çekmesi Nasıl Geçer (1)

Adale kasılması, farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan, kasların istemsiz şekilde kasılması ve sertleşmesi şeklindeki rahatsızlıktır. Kas spazmı olarak da ifade edilen bu rahatsızlığın tedavisi için öncelikle nedenine odaklanmak gerekir. Genellikle yorgunluk kaynaklı ortaya çıksa da sinir sıkışması, ilaçların yan etkisi gibi nedenlere bağlı olarak da çıkabilmektedir.

Yorgunluk ve aşırı egzersize bağlı olarak ortaya çıkan adale kasılmasının geçmesi için uygulanacak yöntemler şu şekildedir:

·         Kasılmanın olduğu bölgedeki kaslar dinlendirilir.

·         Soğuk kompres, şişlik ve ödem oluşumunu engeller.

·         Şişlik ve ödem riski olmayan durumlarda sıcak uygulaması yapılarak kan dolaşımı hızlandırılır ve kaslar gevşetilir.

·         Hafif masaj yapılması da yararlı olacaktır.

Evde uygulanacak bu basit yöntemler işe yaramazsa uzman bir doktora muayene olunmalı ve oluşturulan tedavi programına uyulmalıdır.