Eczanelerde Steroid Var Mı?

Eczanelerde steroid vardır, ancak bunların satışı reçete ile yapılır. Her ne kadar günümüzde steroidler vücut geliştirme ile ilişkili olarak kabul edilse de bazı hastalıkların tedavisinde de kullanılır. İlaç olarak satıldığından, sadece reçete ile alınabilir. Elden, para ile alınması söz konusu değildir.

Bazı eczaneler, el altından vücut geliştirme sporcularının istediği ürünleri satar. Ancak bu satışların yasal olmadığı ve ürünlerin içeriğinin güvenilir olmayabileceği unutulmamalıdır. El altından ve resmi olmayan şekilde satıldıkları için tüm sorumluluk kullanıcılara aittir ve eczaneler sattıktan sonra sorumluluk almazlar.

Anabolik steroidler (AS), erkeklik hormonlarının etkilerini taklit eden sentetik ilaçlar olup, vücutta farklı etkilere sahiptir. Bu etkilerden olumlu olanlar aşağıdaki gibidir:

·         Kas kütlesinin artması

·         Protein sentezinin hızlanması

·         Kırmızı kan hücresi üretiminin artması

·         Kemik mineral yoğunluğunda artış

·         İyileşme süresinin kısalması

Görüleceği üzere birçok olumlu etkisi vardır. Bu kadar olumlu etkisi varken kullanımına neden soğuk bakıldığı ise yan etkileri ile ilgilidir. Steroidin yan etkileri aşağıdaki gibidir:

·         Kalp hastalıkları

·         Karaciğer ve böbrek rahatsızlıkları

·         Kan pıhtılaşması

·         Yüksek tansiyon

·         Jinekomasti (Erkeklerin memelerinde büyüme)

·         Akne ve yağlı cilt

·         Saç dökülmesi

·         Ruhsal bozukluklar

Bu yan etkilere maruz kalmamak ve kalıcı rahatsızlıklara yakalanmamak için bu ürünlerin doktor talimatı olmadan kullanılmaması gerekir.

Anabolik Steroid Kaç Yaşında Kullanılır?

Anabolik Steroid Fiyatları

Clean Bulk Nasıl Yapılır? Clean Bulk Nasıl Yapılır?

Steroidler, farklı hastalıkların tedavisinde kullanılır. Bu kullanıma ise doktorlar karar verir. Kullanılan hastalıkların bazıları, çocuklarda da görülür. 2 yaşını dolduran bebeklerde bu ilaçlarla tedaviye başlanabilir. 2 yaşın altındaki çocuklarda ise aşıların tamamlanıp tamamlanmadığına göre karar verilir.

Bu ürünleri vücut geliştirme, rekabetçi sporlarda bir adım öne geçme ve kas kütlesini artırma gibi amaçlarla kullanacaklarda ise durum daha farklıdır. Bu amaçlarla kullanmadan önce gelişimin tamamlanması tavsiye edilir. Gelişim sürecinde alınacak steroidler, gelişimi olumsuz olarak etkileyebilir ve kalıcı hasara yol açabilir.

Erkeklerde ve kadınlarda gelişim genellikle 20-21 yaşlarında tamamlanır. Bazılarında ise daha erken tamamlanması söz konusu olabilir. Bu dönemden sonra kullanılmasının daha az riskli olduğu ifade edilmektedir.

2000’li yıllara kadar yoğun şekilde kullanılan anabolik steroidler (AS), zararlarının ve risklerinin anlaşılması üzerine bu dönemden itibaren daha az kullanılmaya başlanmıştır. Ancak vücut geliştiricilerin bir kısmının hale AS kullandığı bilinmektedir.

Türkiye ile ilgili resmi bir veri bulunmazken, AB ülkelerinde ise büyük kısmı 20 ila 30 yaş arasında olan yaklaşık 3 milyon kişinin steroid kullandığı tahmin edilmektedir.

Steroid ile Ne Kadar Sürede Etki Eder?

Anabolik Steroid Fiyatları (1)

Steroidlerin etkisi, kullanılan türe, doza ve uygulama şekline göre farklılık gösterir. Bazıları kullanıldıktan birkaç saat sonra etki göstermeye başlar ve bu etki birkaç günde sona erer. Bazılarında ise bu etki, birkaç ay boyunca devam edebilir.

Enjeksiyon veya hap olarak kullanılabilen steroidler, hızlı bir şekilde etki göstermeye başlar. Etkileri, kullanım süresi ile doğru orantılıdır. Örneğin; bir ay boyunca kullanıldığında etkisi birkaç ay olacakken, bir hafta kullanıldığında ise etkisi birkaç hafta ile sınırlı kalacaktır.

Steroidler, protein sentezinin ve kas kütlesinin artmasını sağlar. Ancak etkileri bunlarla sınırlı değildir. Dolayısıyla diğer etkilerinin ne kadar devam ettiği, insan vücudunu ne kadar etkilediği bilinmemektedir. Doktor tavsiyesi olmadan bu ürünlerin kullanılması son derece tehlikelidir.