Bu oyundaki temel hedef topun rakip sahaya taşınması ve bu şekilde yere değdirilmesidir. Bunun başarılması durumunda takımlar puan kazanmaktadır. Alınacak puanlara dair detaylar şöyledir:

·         Topu rakip bölgeye taşımak ve yere değdirmek touchdown olarak isimlendirilir. Touchdown için takımlara 6 puan verilir.

·         Topun iki kale direği arasından geçirilmesi field goal olup, bunu başaran takım 3 puan kazanır.

·         Touchdown sonrasında topu kale direklerinin arasından geçirmek ekstra 1 puan alınmasını sağlar.

Puanlamaya ilişkin genel detaylar bu şekildedir. Buradakilerin haricinde de farklı ekstra puanlar vardır. Bu şekilde toplanan puanlarla maç kazanılır. Süre sonunda eşitlik olursa 10 dakikalık bir set daha yapılır ve bunun sonucunda kazanan belli olur. Ekstra set sonunda da kazanan olmazsa oyun berabere biter.

Amerikan Futbolu Kaç Dakika Sürer?

Amerikan Futbolu Nasıl Oynanır (1)

İki takımın oynadığı bu oyun, toplamda 4 çeyrekten oluşur ve her çeyrek 15 dakika sürer. Yani bir maçın süresi 1 saattir. Ancak set araları, molalar, oyunun durması ve benzeri etkenler nedeniyle süre 60 dakikanın çok üzerine çıkar. Öyle ki, bazı maçların toplam süresi 4 saati dahi aşabilir.

Maç, setler halinde yapılır ve bu şekliyle basketbola fazlasıyla benzer. Setlerde hangi takımın hücum yapacağı ve hangisini savunmada kalacağı tıpkı diğer takım sporlarında olduğu gibi para atışı ile belirlenir. Süre haricinde oyunla ilgili bilinmesi gereken diğer detaylar aşağıdaki gibidir:

·         Takımlar 11 sporcudan meydana gelir. Yani sahada toplam 22 sporcu bulunur ve son derece kaotik bir ortam oluşur.

·         Hangi takımın hücum edeceği para atışı ile belirlenir. Hücum eden takım 4 denemede topu 10 yarda kadar ilerletmelidir. Bunu başardığında 4 deneme hakkı daha elde ederken, başaramadığında ise hücum hakkı diğer takıma verilir.

Sporcular Neden Tavuk Pilav Yer? Sporcular Neden Tavuk Pilav Yer?

·         Topu taşıyan oyuncunun yere indirilmesi tackle olarak isimlendirilir ve bu durumda oyun durur.

·         Topun taşınması için koşu, pas ve vuruş yöntemleri tercih edilebilir.

Bu spora yabancı olanlar için anlamsız ve karmaşık gibi görünen bu oyunun temel kuralları bu şekildedir. Temel amaç ise topun rakip sahaya taşınması ve bu şekilde yere değdirilmesidir.

Amerikan Futboluna Nasıl Başlanır?

Amerikan Futbolu Nasıl Oynanır (2)

Amerikan futbolu, ülkemizde ve Avrupa genelinde yaygın olmayan sporlardan biridir. Bu spor, takım ile yapıldığından öncelikle takım bulunması gerekir. Bölgenizdeki veya ulaşım ağı içerisinde yer alan diğer noktalarda bu sporu yapan takımların olup olmadığı araştırılmalı ve var olan takımlarla iletişime geçilmelidir.

Fiziksel bir spor olarak kabul edilen Amerikan futbolu için kişilerin gerekli ekipmanlara da sahip olması gerekir. Genellikle bu ekipmanlar takım tarafından tedarik edilir ve sporculara verilir. Ancak ülkemizde ilgili alanın yaygın olmaması, ekipmanların sporcular tarafından alınmasını gerektirebilir. Gerekli olan başlıca ekipmanlar; kask, omuzluk, dizlik, kalça korumalığı ve forma şeklindedir.

Ekipman ve takım sürecini tamamlayanlar, takım ile antrenmanlara çıkarak bu spora başlayabilir. Antrenmanlar ile kişiler kendisini geliştirecek ve oyuna dair farklı stratejiler öğrenecektir.

Amerikan Futbolu Kaç Pas Hakkı Var?

Amerikan futbolunda takımların sınırsız pas hakkı vardır. Bu noktada herhangi bir pas sınırlaması yoktur. Takımlar kendi stratejilerine göre istedikleri kadar pas yapabilir. Ancak 4 denemede topu en az 10 yard ilerletmesi gerekir. 100 yard uzunluğundaki sahada bunu başaramayan takımların hücum hakkı sona erer ve savunmaya geçerler.